70. ECAC Genel Müdürler Özel Toplantısı 26-28 Ağustos 2021 tarihlerinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapıldı.

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Avrupa Sivil Havacılık Konferansı’nın (ECAC) 70. ECAC Genel Müdürler Özel Toplantısı 26-28 Ağustos 2021 tarihlerinde yüz yüze ve video konferans şeklinde düzenlenmiştir.

Söz konusu etkinliğe Türkiye’yi temsilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal YÜKSEK başkanlığındaki bir heyet katılım sağlamıştır. Genel Müdürler Özel Toplantısına, Avrupa Bölgesindeki 44 Üye Devletin Sivil Havacılık Genel Müdürleri ve diğer üst düzey temsilcilerinin yanı sıra ICAO Genel Sekreteri ile AB Komisyonu, EUROCONTROL, EASA, JAA TO gibi uluslararası organizasyonlardan üst düzey temsilciler de katılmıştır.

Toplantı’nın en önemli gündemini, 2022 ve 2025 yıllarında ECAC Bölgesini temsilen seçilecek ICAO Konsey Üyeliği oluşturmuştur. Türkiye’yi temsilen söz alan Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal YÜKSEK, Pan Avrupa konusuna değinerek, ECAC’ın sadece Avrupa Birliğine üye ülkelerden oluşmadığını, ECAC’ın tüm Avrupa Bölgesini temsil etmesi gerektiğine tekrar vurgu yapmıştır. ECAC tarafından oluşturulan ve hali hazırda devam eden ICAO Konsey Üyeliğine seçim yönteminin adil olmadığını, tarafımızca önerilen 4+4 modelinin daha adil ve sürdürülebilir olduğunu ifade etmiştir.

Türkiyenin bir infografik ile sunduğu 4+4 çözümü gündem olmuş ve kayıtlara geçmiştir. Hemen hemen tüm ülke genel müdürleri bizzat gelerek öneriyi etkileyici bulduklarını ifade etmiştir.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.