Kanada, İsveç, Ukrayna ve Birleşik Krallık, 8 Ocak 2020 tarihinde Devrim Muhafızları Ordusu tarafından başkent Tahran’da 2 füzeyle düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait PS752 sefer sayılı uçakta bulunanların aileleri adına İran’dan tazminat talep etti. 

Kanada, İsveç, Ukrayna ve Birleşik Krallık, 3 Haziran 2021 tarihinde, Tahran’da geçen yıl düşürülen uçakla ilgili İran’a bir ortak açıklama gönderdi. Açıklamada, İran’ın düşürülen uçak ile ilgili yürüttüğü soruşturma çerçevesindeki eylemleri ve eylemsizliğinin uluslararası hukukun ihlali olduğu belirtildi. Açıklamada, İran’dan uçağın düşürülmesine yol açan koşulların tam olarak açıklanması, kamuoyundan özür dilemesi, kayıp ve mağdurların çalınan şahsi eşyalarının iade edilmesi, gelecekte bu tür eylemlere izin verilmeyeceğine dair güvenceler verilmesi, soruşturmanın yasalara uygun ve şeffaf bir şekilde yapılmasının sağlanması ayrıca kurbanların yakınlarına adil bir tazminatın ödenmesi talep edildi.

Açıklamada “İran’ı, dürüst bir şekilde yürüteceğimiz tazminat müzakerelerinin resmi başlangıç ​​tarihini belirlemek için işbirliği yapmaya çağırıyoruz. Her zaman olduğu gibi, hala derin bir kayıp yaşayan felaket kurbanlarının aileleri ve arkadaşlarıyla dayanışma içerisindeyiz.”  denildi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.