Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT), Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) ABD genelinde Boeing 737 ve 787 üretimine yönelik gözetimini gözden geçirmek için bir tarih belirledi.  

Denetim haberi, Boeing 747 ve 787 üretim sorunlarıyla ilgili çok sayıda şikayeti ve uçak montaj hatlarındaki çalışanlar üzerinde haksız baskı yapıldığı iddialarını takip ediyor.  

Denetimin Temmuz 2022’de gerçekleşmesi planlanıyor ve DOT Genel Müfettişi 29 Haziran 2022’de  yaptığı açıklamada , Charleston, Renton, Güney Carolina ve Washington dahil olmak üzere çeşitli Boeing uçak fabrikalarında gerçekleştirileceğini doğruladı.

ABD Kongresi’ne, FAA’ya ve DOT’un kendisine sunulan birkaç şikayete atıfta bulunan müfettiş, FAA’nın “üretim sorunlarını belirleme ve çözme” süreçlerini ve “üretim ortamındaki aşırı baskı iddialarını” ele alacağını söyledi. 

DOT bildirisinde, Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing gibi havacılık üreticilerinin yeni uçak üretirken ve teslim ederken güvenlik gereksinimlerini karşılamasını sağlamak da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yolcu uçaklarının güvenliğini denetlemekten sorumludur. Bununla birlikte, 2019’dan bu yana, Boeing 737 ve 787 uçaklarının üretimiyle ilgili bir takım endişeler dile getirildi.

Boeing, üretim kalitesi sorunları nedeniyle bir yıldan fazla bir süredir 787 uçağı teslim etmedi ve Aralık 2021’de FAA, montaj sırasında eksik gereksinimlerin raporları nedeniyle daha önce teslim edilen 787 uçağın denetimlerini zorunlu kıldı. Bu nedenle, FAA’nın Boeing uçak üretimi üzerindeki gözetimini değerlendirilmesi isteniyor. 

DOT’a göre, 2021’de dünya çapında 330 milyondan fazla yolcu Boeing uçaklarında uçtu. 2022’nin ilk yarısında MAX modeli de dahil olmak üzere 160’tan fazla yeni jetin teslimatı tamamlandı.  

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.