Mevcut yetkinin süresi 30 Eylül’de sona ermeden önce Senato’nun yasa tasarısının yeni şeklini geçirmesi gerekiyor.

Meclis Perşembe günü, ticari havayollarını ve havaalanlarını denetleyen kurum olan Federal Havacılık İdaresi’ni önümüzdeki beş yıl için yeniden yetkilendirecek yasayı geçirmek için oy kullandı. Milletvekilleri, büyük pilot sıkıntısı nedeniyle pilotların emeklilik yaşını 65’ten 67’ye yükselten bir hükmü içeren Amerikan Havacılığında Büyüme ve Sağlam Liderlik Yasası adlı yasa tasarısını 69’a karşı 351 oyla onayladı.

Emeklilik yaşını yükseltme çabası, değişimin pilot standartlarını ve yolcu emniyetini tehlikeye atabileceğini düşünen milletvekillerinin muhalefetiyle karşılandı. Ancak Kurallar Komitesi, değişikliği durduracak bir değişikliği engelledi.

Beyaz Saray Ulaştırma Komitesi Başkanı Sam Graves, R-Mo., yaptığı açıklamada, “Amerika her zaman havacılıkta altın standart olmuştur ve bu yasa tasarısı dünya lideri olarak kalmamızı sağlıyor” dedi.

Aşı olmayı reddettiği için işten çıkarılan tüm pilotları yeniden işe almaya zorlayan Havayolları Temsilcileri Marjorie Taylor Greene, R-Ga. ve Temsilci Mary Miller, R-Ill. Değişiklik önerileri ezici bir çoğunlukla reddedildi.

Senato’nun yasa tasarısının yeni değişikliğini geçirmesi gerekiyor, böylece iki meclis mevcut yetki 30 Eylül’de sona ermeden önce nihai şeklini alabilir.

Yetkilendirme, ajansın çalışması için hayati önem taşımaktadır. Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, NBC News’e “iyi” bir FAA yeniden yetkilendirmesinin uçuş iptalleri ve gecikmeleriyle mücadelede anahtar olduğunu söyledi ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu “hava trafik kontrolörlerinin sayısına” sahip olmadığını ve “sistemlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde olması gereken modernizasyonu” için gerekli kaynaklara sahip olmadığını da ekledi. Bu sorunun Kongre desteği olmadan çözülemeyeceğini belirtti.

Sivil Havacılık sektöründeki pilot eksikliği bir gerçek olup kısa sürede çözümü de oldukça güçtür. Ayda bir uçak üreticisi 40-50 uçağı uçuş hattına verebilirken bir pilotun o uçağın koltuğuna oturması asgari 3-4 seneyi almaktadır. Dolayısıyla şirketler istenilen yeterlilikte pilot yetiştirme konusunda çok çaba sarfetmelidir. Tabi ki yaşı 67’ye yükseltmek kısa dönemde şirketleri rahatlatacaktır amma bu konuda bilimsel metotları kullanarak bilhassa sağlık açısından çok sıkı kuralları uygulama zorunluluğu olmalıdır.

Emniyetli uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.