Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

ABD’li Milletvekilleri Boeing 737 MAX İçin Özel Uzatmayı Reddetti

ABD’li milletvekilleri, Boeing’in yeni emniyet sistemlerinin 737 MAX-7 ve MAX-10’lara uygulanmasını en son yıllık harcama faturasına eklenmesi için bir son tarih uzatmasını reddettikten sonra, üreticinin uçak tipi sertifikasyonuna devam etme umutlarını boşa çıktı. Hiçbir şey değişmezse Boeing, iki uçak sertifikalandırılmadan önce Hücum Açısı (AoA) izleme sisteminde ve uçuş ekibi uyarı sisteminde gerekli değişiklikleri yapmak zorunda kalacak.

Boeing için bu, hiçbir şey değişmezse 737 MAX-7 ve 737 MAX-10’un halihazırda uçan 737 MAX-8 ve 737 MAX-9’dan farklı olacağı anlamına geliyor. Değişiklik, uçağın AoA sistemi ve uçuş ekiplerinin, pilotları uçağın potansiyel olarak stall olabileceği konusunda uyaran stick shaker gibi hatalı uyarıları kapatma yeteneği ile ilgili olacak.

Kongre’nin tanımına göre “Savunma Bakanlığı’nın (DOD) faaliyetlerine FY2023 için izin veren ve diğer konuları ele alan” bir yasa tasarısı olan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) ile birlikte Boeing’e koşulsuz bir son tarih uzatması sağlamak için öneriler tartışıldı..

Aralarında Kentucky’den Mitch McConnell ve Ocak 2023’ten itibaren Meclis Ulaştırma ve Altyapı Komitesi’nin başkanı olarak görev yapabilecek olan Missouri’den Sam Graves’in de bulunduğu birkaç Cumhuriyetçi milletvekili, 737 MAX’den hiçbirinde herhangi bir yenileme yapılmasını zorunlu kılmadan son tarihin uzatılması için baskı yaptı. Ancak Senatör Maria Cantwell farklı görüşte olup herhangi bir zaman çizelgesini ortadan kaldıracak, ancak yine de Boeing’i AoA sistemini ve ayrıca 737’nin en son neslindeki uçuş ekibi uyarı sistemlerini ayarlamaya zorlayacak bir yasa tasarısı önerdi.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, konuya yakın kaynaklara göre, Boeing bunun olması için lobi yaptığı için, yasa tasarısının muafiyetleri içermesi ihtimali hala olsa da, devam eden sorun 2023’e ertelenebilir.

Sonuç olarak, 737 MAX-7 ve 737 MAX-10’un önce onaylanması ve ardından Hava Aracı Sertifikasyonun, Emniyet ve Hesap Verebilirlik Yasası’nın (ACSAA) uygun olacak şekilde yeni sistemlerle donatılması gerektiği tartışılmaktadır.

Konuyu yakından takip edenlerin bildiği gibi B737 MAX uçaklarının 2018 Ekim ayındaki ilk, Mart 2019’da ikinci kazasından sonra başlayan süreç idari ve yasal platformda konu canlılığını ve hassasiyetini korumaktadır. Görünen o ki ABD Yetkililerinin konunun tekrarlanmasını önleyecek tüm tedbirlerin alınmasına kadar konunun peşinden gideceği görülmektedir. Bu durum havacılık sektöründe EMNİYETİ arttıracağı için çok değerlidir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR