Üç adet ABD B-52 Stratofortress  ağır bombardıman uçağı geçen hafta Norveç’te çeşitli tatbikat ve eğitimlere katılmak üzere Avrupa’ya konuşlandırıldı. Üst düzey bir Amerikalı generalin yorumuna göre bu “alışılmış bir durum değil”.
RUSYA’NIN NÜKLEER TEHDİTLERİNE ABD YANITI GECİKMEDİ
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 2014 yılında başlayan saldırgan tutumundan beri, ABD bölgede ağır bombardıman uçaklarının müşterek tatbikatlarda kullanımını sürekli artırıyor. 2015 yılında açıklanmayan sayıda B-52 ve B2 bombardıman uçağı Avrupa’da NATO tarafından icra edilen bir seri eğitim görevine iştirak etmiş durumda.
Rus uçakları artan oranda Avrupa hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor ve bu durum ülkelerin önleme için uçak kaldırmalarına neden olmakta. Geçen ay bir Rus TU-160 ağır bombardıman uçağı kuzey doğudan İngiliz hava sahasına yaklaşınca iki İngiliz uçağı eskort  görev uçuşu ile izlemek durumunda kalmıştı.
 ABD Hava Kuvvetleri’nden Gen. Philip Breedlove, B-52’lerin Avrupa’ya gönderilmelerinin program dâhilinde olduğunu ve Rusya veya başka bir ülkeye bir reaksiyon göstergesi olmadığını belirtmekle beraber; bu durumun normal olmadığını  da sözlerine ilave etti.
Genellikle ABD’den havalanıp görevlerinin icrasından sonra yine üslerine geri döndüklerinden, büyük bombardıman uçaklarının Avrupa’ya konuşlandırılması pek rastlanılan bir şey değil.
 Washington Post gazetesinden Thomas Gibbons’un haberine göre , Üç adet  B-52 ağır bombardıman uçağı Barksdale Hava Üssü’nden Cuma günü kalkış yaptı ve İspanya’da Moron Hava Üssü’nde 200 destek personeli ile geçici olarak konuşlanacak. Ayrıca çeşitli diğer tür savaş uçakları da bu göreve iştirak ediyor.
B-1B Lancer uçakları ile beraber B-52 uçakları ABD ağır bombardıman filosunun asli unsuru durumundalar ve en önemlisi nükleer bomba taşıma ve cruise füzesi fırlatma yetenekleri var.
ABD Stratejik Kuvvetler Komutanı Amiral Cecil D. Haney bu görevlendirmeye ilişkin beyanında; “Stratejik ağır bombardıman uçaklarının konuşlandırılması küresel düzeyde süratli güç intikali ve tehditlere karşı koymak için eğitim ve hazırlığımızı artırıyor” dedi.
Amiral Haney, B-52’lerin  bölgede bulunan balistik füze denizaltılarının sağladığı yeteneklere ilave bir nükleer caydırma sağlayarak, ABD’nin Avrupa’da konuşlu güçlerini destekleyeceğini de sözlerine ilave etti.
Geçici olarak konuşlandırılacak bombardıman uçaklarının görevi, Şubat’ta başlamış olan, ABD Norveç müşterek tatbikatı “Cold Response”a iştirak etmek. (jeopolitürk.com)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.