Avrupalı uçak üreticisi Airbus, 13-15 Ekim tarihinde, A380 uçağından 500 parçayı açık artırmayla satacak. Şirket, girişimin Airbus Vakfı ve havacılık mirasını koruyan AIRitage derneğinin çalışmalarını desteklemeyi amaçladığını  açıkladı.

Parçaların çoğu, üreticinin seri numarası (MSN) 13 olan uçaktan gelecek. O uçak ilk olarak Nisan 2008’de uçtu ve Ağustos 2020’ye kadar arasında Emirates filosundaydı.

Ekim 2021’de uçak, sürdürülebilir ömür sonu yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan TARMAC Aerosave tarafından hizmet dışı bırakıldı. Şirket, bileşenlerinin her birinin sökülmesinden, geri dönüştürülmesinden ve nihai olarak elden çıkarılmasından sorumluydu.

Müzayedeye sunulacak nesneler tarihi, estetik ve teknolojik ilgi temelinde seçildi. Parçaların envanteri, diğerlerinin yanı sıra lambaları, kafe bar elemanlarını, merdivenleri, korkulukları, arabaları ve koltukları içerecek. Açık artırma (mezat) Toulouse’da gerçekleşecek, ancak uzaktan katılım mümkün olacak.Toplamda 500 farklı parça satılacak.

Havacılık tutkunları için belki de en değerli parçalardan biri, 2005 yılında ilk A380’in test uçuşunu yöneten Airbus pilotu Claude Lelaie’nin turuncu kıyafeti olacak.

Sanat eserlerine dönüştürülecek

Motor kanatları gibi bazı unsurlar, onları sanat eserine dönüştüren sokak sanatçılarına emanet edildi. Airbus, “Şüphesiz bu müzayedenin ana cazibe merkezlerinden biri olacaklar”  açıklamasında bulundu.

Şirket, eserler üzerinde çalışmak isteyen sanatçıları Ekim ayında yapılacak müzayedeye katılmaya davet etti. Airbus yapılan açıklamada, “Endüstriyel bir parça bazen bir sanat eserine benzeyebilir: tasarım, malzemeler, karmaşıklık genellikle onları benzersiz özelliklere sahip unsurlar haline getirir” vurgusu yapıldı

Müzayedeyi organize etmekten sorumlu olan Sophie de Lacroix, “Belirli deneyimleri, temaları ve özlemleri paylaşan çeşitli profillere sahip sanatçıların” seçildiğini belirtti.

Lacroix’e göre bu etkinlik, “seyahat, özgürlük, teknoloji, bağlılık ve insan deneyimi”ni içeriyor ve bunların tümü “simgesel A380 ile mükemmel bir şekilde ilişkili”.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.