Avrupa’da giderek artan orman yangınları ciddi miktarda yeşil alanın kül olmasına yol açarken Airbus, ürettiği askeri nakliye uçaklarının orman yangınlarında kullanılmasının yolunu arıyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde yeteri kadar yangın söndürme uçağı olmaması üzerine Avrupalı uçak üreticisi bu konudaki çalışmalarına son dönemde hız verdi.

Şirket, son olarak İspanya’da “A400M” tipi askeri nakliye uçaklarını yangın söndürmede kullanmak için denedi.

Askeri nakliye uçaklarında orman yangınlarına karşı kullanmak üzere takılıp çıkartılabilen bir kiti deneyen Airbus, bu test sırasında on saniyeden daha kısa bir sürede yüzeye 20 ton kadar su boşattı.

Yangın söndürmede sıkça kullanılan Canadair uçaklarının altı ton su bıraktığı göz önüne alındığında, bu miktar oldukça önemli bir miktar olarak görülüyor.

Bununla birlikte uçağın tek dezavantajı su ikmali için göllere veya denize inemeyip, pistlerde bulunan  tankerlerden su dolumu yapması.

İspanya’da geçen haftaki deneme sırasında askeri nakliye uçağı prototip bir ayrılabilir yangın söndürme kiti ile donatıldı. 45 metre gibi düşük irtifada ve saatte 230 kilometre gibi yine düşük bir hızda uçan uçak 10 saniyeden kısa bir süre içinde 20 bin ton su bıraktı.

Bu askeri nakliye uçağının bir avantajının ise kısa mesafe toprak arazilere, iniş yapabilmesi olarak gösteriliyor.

Yine bu denemeler sırasında A400M nakliye uçağının beş ila on dakika içinde tanklarına su doldurabildiği görüldü.

Testleri gündüz gerçekleştiren Airbus, verimliliği artırmak için ilerde gece uçuşlarını da denemeyi planlıyor.

Airbus Savunma ve Uzay Şirketi Tepe Yöneticisi (CEO) Mike Schoellhorn, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘’nakliye uçakları için yangın söndürme kiti geliştirilmesine büyük önem verdiklerini’’ belirterek, ‘’şirketin daha güvenilir ve sürdürülebilir bir dünya yaratılması anlayışıyla bu yeni üretime öncelik verdiğini’’ ifade etti.

A400 nakliye uçaklarına yapılacak ilavelerle yangın söndürme konusunda önemli bir aşama kaydedebileceklerine inandıklarını belirten Airbus yöneticisi, A400 uçaklarının orman yangınlarının yarattığı sürekli artan tehdide ve çevre korumasına karşı önemli rol oynayacağını söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.