Anemi(Kansızlık) rahatsızlığı olan yolcular nasıl seyahatlerinde nelere dikkat etmeli… 

Kalp ve akciğer rahatsızlığı gibi ciddi başka hiçbir rahatsızlığı bulunmayan, hemoglobin değerleri 8 gr/dl’ in üzerinde olan yolcular sorun yaşamaksızın havayolu ile seyahat edebiliyor. Eğer Hemoglobin değeri 7,5 gr/dl’in altında ise ilave oksijen desteği düşünülmelidir.

Yolcunun beyanı önemli

Hemoglobin değerleri hafif düşük kronik anemisi olan yolcuların ise uçuş sırasında belirgin sıkıntı yaşamadan, bu durumu tolere ettiğini net bir şekilde yolcu bilgi formu ile havayolu şirketine bildirmelidir.

Anemi (Kansızlık) Nedir ?

Anemi sık görülen bir kan hastalığı olup, kandaki alyuvarların düzeyinde oluşan bir azalmadır. Halk dilinde kansızlık olarak tabir edilmektedir. Anemi birçok farklı sebep nedeniyle ortaya çıkabilir, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Bazı anemiler hafiftir veya kişi fark etmeyebilir, ancak aneminin bazı formları çok şiddetli seyredebilir.

Kansızlık Belirtileri

Anemi; halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, iştahsızlık, bulantı, sık hastalanma, daha fazla üşüme, dikkati toplamada güçlük, yüzde, gözde ve avuç içlerinde solgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişkinlik, ishal, kusma, burun kanaması gibi belirtiler de görülebilir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.