Dünyanın ilk Müslüman kadın astronotu, İranlı Anousheh Ansari, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin ana konuşmacılarından biri olarak İstanbul’a gelen Ansari, zirve öncesinde gazeteciler ile buluştu.

Prodea Systems Kurucusu Anousheh Ansari, hayatında pek çok ilke imza atan dünyaca ünlü bir iş kadını. Uzaya giden ilk sivil kadın olarak tanınan İran asıllı Ansari, İran’da gerçekleşen İslam devriminin ardından 1984 yılında ailesi ile birlikte ABD’ye göç ederek, çocukluk hayallerinin peşini bırakmayıp 40. doğum gününü kutladığı gün 2006’da uzaya gitti. Nasa astronotlarıyla geçirdiği 11 günlük uzay istasyonu macerasını anlattığı bloğu büyük ilgi gördü, 50 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Elde ettiği başarıların tüm dünya kadınlarına örnek olması gerektiğini söyleyen Ansari “Türkiye’nin kadınları beni çok etkiledi. Her alanda çabaları var. İranlı kadınlardan sonra bana en çok güven veren Türk kadınları oldu” dedi.

ÇOCUKLUK HAYALİMDİ

Ansari şunları söyledi:

“Dünya kadınları için çok özel olan böyle bir günde, Türkiye’de bulunmaktan ve hikayemi Türkiyeli kadınlarla paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. Bir kadın, aynı zamanda bir göçmen olarak çocukluk hayallerimin peşinden gidip onları gerçekleştirebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Fırsat verildiğinde kadınların neler başarabileceğini en iyi bilenlerden biriyim. Ben hem CEO’yum hem de teknoloji işindeyim. Bu maalesef çok nadir görülen bir durum. Kadınlar özellikle teknoloji tasarımı aşamasında çok fazla yer almıyorlar. Bu Silikon Vadisi’nde de böyle, Ortadoğu’da böyle. En büyük isteğim kadınların teknoloji tasarımında, üretiminde işin içinde çok daha fazla yer alması. Bunun tüm dünyada gerçekleşebilmesi için çalışmaya devam edeceğim.” (haber10)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.