13.05.2018 tarihi, 14:47 UTC’ de, THY Anonim Ortaklığı’na ait, THY696 sefer sayılı Ercan-İstanbul seferini yapan TC-JMM tescil işaretli Airbus A321-231 tipindeki hava aracının, 217 numaralı park pozisyonuna girişi esnasında, G taksi yolu merkez hattından geçen Asiana Airlines’ a ait, AAR552 sefer sayılı İstanbul-Seul seferini yapan HL7792 tescil işaretli Airbus 330-300 tipindeki hava aracı kanat ucunun, söz konusu THY uçağının kuyruğuna çarpması sonucu hasarlı hava aracı kazası meydana gelmiş, kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır.

Kaza Yeri Krokisi

Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı kaza araştırma uzmanlarınca yapılan araştırma sonucunda 52 sayfalık Nihai Kaza Raporu hazırlanarak 23 Ocak 2023 günü resmi gazetede yayınlanarak UEIM web sitesinde paylaşılmıştır.

İlgi duyanlar rapora https://ulasimemniyeti.uab.gov.tr/uploads/pages/hava-araci/tc-jmm-hl-7792-nihai-rapor.pdf ulaşabilir.

Özet olarak kazanın oluşumunun asıl nedenleri;

-TC-JMM kokpit ekibinin park alanındaki yabancı cisimlere ve TGS personeline karşı odaklanırken, hava aracının G taksi yolunu ihlal ettiğine dair durumsal farkındalığını kaybetmesi ve bu durumu ATC ünitesine bildirmemesi,

-HL7792 ekibinin taksi prosedürlerini yerine getiriyor olması gerekirken taksi yoluna odaklanamayıp kanat ayrımını yapmamaları,

-TGS personelinin Yer Operasyonları El Kitabındaki (GOM) kural ve düzenlemelerine riayet etmemeleri, olarak tespit edilmiştir.

Kazanın, dökümanlarda yer alan ve kesinlikle uyulması gereken kurallara kişilerin gerekli özeni göstermemesi nedeniyle oluştuğu açık olarak görülmektedir. Yukarıdaki hususların müştereken değerlendirilmesi neticesinde, insan faktörüne bağlı olarak kazanın meydana geldiği değerlendirilmektedir.

Benzer kazaların tekrarlanmaması için tavsiyeler bölümünde ilgili taraflara detaylı tavsiyeler yönlendirilmiştir.

Asla unutulmamalıdır ki uçuşun tüm bölümlerinde yazılı kurallara uyulması olay ve kazaların önlenmesinde en önemli adımdır.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.