Önce Üretici Boeing’in bağlı olduğu ülke Havacılık otoritesi FAA’nin, sonrasında Kanada havacılık otoritesi, Brezilya ve ardından EASA’nın Max uçakları için yeniden uçuşuna izin vermesinin ardından ülke havacılık otoriteleri Max uçağı için gerekli müsadeleri vermekle kalmayıp geleceğe yönelik yeni Max siparişlerini vermeye başladılar.

Aşağıda çeşitli ülke ve havayollarının aldığı inisiyatifler sunulmuştur

ABD’de United Airlines Boeing 737 Max uçağı siparişini genişletiyor

United Airlines, Boeing 737 Max uçakları siparişini genişletiyor ve seyahat talebinde beklenen artış için bazı teslimatları daha erkene alıyor.

Operasyon Direktörü Andrew Nocella Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, şirketin 2023’te teslim alacak şekilde 25 yeni 737 Max uçak siparişi verdiğini söyledi. United ayrıca daha önce sipariş edilen 40 adet 737 Max uçağının teslimatının gelecek yıl ve beş adet 737 Max’in teslimatının ise 2023’te yapılacak şekilde sözleşmenin yenilendiğini belirtti.

Nocella, “Artık kendimizi yalnızca krizden kurtarmakla kalmayıp, aynı zamanda bir havayolu olarak gelişerek, müşterilerimiz için ürünümüzü yukarı taşıyacak ve daha güçlü, daha iyi bir United Airlines olarak ortaya çıkacak bir konuma getirdik,” dedi.

Çin, Boeing 737 MAX’i yeniden sertifikalandırmada adım adım ilerliyor

Çin havacılık otoritesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boeing 737 MAX ile ilgili başlıca emniyet endişelerinin uçuş testleri yapmadan önce “düzgün bir şekilde ele alınması” gerektiğini, bununla beraber ABD’li üretici ile uçağın uçması için bir plan üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ajansın başkan yardımcısı Dong Zhiyi, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin (CAAC) Boeing 737 MAX’ın kapsamlı ve derinlemesine teknik incelemesini gerçekleştirdiğini ve Çin otoritesinin 2019’un başlarında Max uçağının uçuşunu durduran açıklamayı yaptığını söyledi.

ABD ve diğer birçok diğer otorite, uçağın yeniden uçması için gerekli müsaadeyi verdi. Dong, FAA ve Boeing arasındaki işbirliğinin olumlu olduğunu sözlerine ekleyerek, “Emniyete ilişkin endişelerimiz doğru bir şekilde giderildikten sonra uçuş testlerini planlı ve adım adım gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çin, iki ölümlü kazanın ardından Mart 2019’da 737 MAX’ın uçuşunu durduran ilk ülke oldu. O tarihlerde, dünyanın herhangi bir yerinden çok daha fazla MAX uçağı Çin’de uçuyordu. Çin’in sahip olduğu anlaşmaya göre MAX uçak sayısı, tüm MAX satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır.

CAAC, uçağın hizmete dönmesi için, sertifikalı tasarım değişiklikleri, pilotlar için uygun eğitim ve kazalarla ilgili belirgin bulgular dahil olmak üzere üç ilkeyi ana hatlarıyla açıkladı.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), uçakla ilgili uçuş yasağını Ocak ayında kaldırmıştı. Bunu Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve diğerleri izledi. Avustralya ise Cuma günü uçuş yasağını kaldıracağını söyledi.

Suudi Sivil Havacılık Otoritesi, Boeing 737 MAX Uçaklarının Uçuşa dönmesine izin verdi

Suudi Basın Ajansı’nın (SPA) Pazar günü geç saatlerde bildirdiğine göre, Suudi Arabistan’ın sivil havacılık otoritesi (GACA) Boeing 737 MAX’ın hava sahasında uçuşa geri dönmesini onayladı.

SPA tarafından yapılan açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Boeing 737 MAX uçağının gerekli incelemeyi tamamladıktan, gerekli önlemleri aldıktan ve ABD tarafından gerekli tüm testleri tamamladıktan sonra Suudi Arabistan hava sahasında uçmasına izin verileceğini söyledi. Bilindiği gibi Federal Havacılık İdaresi(FAA), Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı(EASA) ve dünyadaki diğer sivil havacılık otoriteleri gerekli izinleri vermişti.

Yetkili, ulusal taşıyıcıların MAX modelini kullanmadığını, ancak birkaç yabancı havayolunun Suudi havaalanlarına uçuşlar gerçekleştirdiğini ve birkaç uçuşun hava sahasını kullandığını belirtti.

Otorite, MAX’ın hizmete dönmesine izin veren bir Seyrüsefer Bildirimini (NOTAM) yayınladı.

Haberlerden de görüldüğü gibi MAX uçağının kullanıldığı birçok ülke MAX uçaklarının uçuşuna izin vermiştir. Ülkemizde sadece 2 havayolunda MAX uçağı bulunmakta olup işletici operatörler THY ve Corendon Hava Yollarından uçakların uçuşa geri dönüşüne ilişkin bir açıklama yapılmamıştır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.