Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Batı yaptırımları: Aeroflot, İran’a onarım için uçak gönderdi

Rus haber sitesi RBC’nin bildirdiğine göre, yalnızca Rusya’ya ve Rusya’dan uçuşları değil, aynı zamanda Rus havayollarına ait uçakların bakımını da yasaklayan Batı yaptırımlarının ortasında, Rusya’nın en büyük taşıyıcısı Aeroflot, Airbus A330-300’lerinden birini onarım için Pazartesi günü  İran’a göndermek zorunda kaldı. 

İlk kez bir Rus havayolu uçağı İran’a onarım için gönderildiğinde, bakım çalışmaları İranlı havayolu Mahan Air tarafından yapılacak. 

Aeroflot, uçaklarından birini bakım için İran’a gönderdiğini doğrulayarak, Mahan Air’in iş için “gerekli ekipman ve tesislere, sertifikalara ve engin deneyime” sahip olduğunu ve bakımın “yüksek düzeyde” yapılmasını beklediğini vurguladı..

Rusya’nın geçen Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, hem Avrupa Birliği hem de ABD, Rus havayolu endüstrisine yaptırımlar uyguladı – Rus uçaklarının hava sahasına girmesinin yanı sıra yedek parça satışını yasakladı, Rus havayolları tarafından kullanılan uçakların bakımını ve sigortasını yaptı ve kiralama zorunluluğu getirdi . Şirketler, Rus uçak gemilerine verilen tüm uçak kiralama sözleşmelerini sonlandıracak.

Temmuz 2022’de Rusya, kendisi de uzun yıllardır uluslararası yaptırımlar altında olan İran ile Rusya’nın havacılık endüstrisi için ekipman ve yedek parça tedariki ile Rus uçaklarının bakım ve onarımına yönelik bir anlaşma imzalamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR