NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk Hava Kuvvetlerine bağlı 192. Kaplan Filo’daydı.

4-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında Konya 3. Jet Üssünde gerçekleştirilen tatbikatta 7-8 Mayıs günleri “Hava Fotoğrafçıları-Spotter” günü olarak belirlenmişti. Türk Hava Kuvvetleri web sitesinden aylar öncesinden duyuru yaparak, hava fotoğrafçılarının müracaatını sağlamıştı. Ben de müracaat edenler arasındaydım ve spotter gününe 1 hafta kala davetiyem geldi.

Hemen ulaşım ve konaklama alternatiflerini düşündüm. Klinik faaliyetlerinin en yoğun olduğu günlerde kliniğimi de boş bırakamazdım, gitmesem de olmazdı. Tek günlük bir serüven olmalıydı ve ya hızlı tren ya da uçakla gitmeliydim. Saatler hızlı tren için uygun değildi fakat uçak uygundu. Sabah 03:00 de kalkarsam, 06:00 AnadoluJet uçağıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Konya’ya; akşam dönerken de 20:45 uçağıyla İSG Havalimanına ve gece yarısı olmadan Düzce’ye geri dönecektim. Öyle de oldu.

Konya Havalimanı’ndan taksiyle 3. Jet nizamiyesine geldim, bir süre sonra kontrol noktasından geçip otobüslerle etkinlik alanına getirildik. Dünyanın birçok ülkesinden 700 kadar spotter kendi yerlerini seçerken Türk Hava Kuvvetlerine ait siyah kaplan desenli özel boyanmış F-16 uçağı statik park noktasına çekildi. O heyecanla belki 50 kare fotoğraf çekmişimdir.

Çok geçmeden önce Solotürk Pilot Yüzbaşı Yusuf Kurt, gelecek sezon kullanacakları F-16 Blok 30 uçağıyla gösteri yaparak test etti. Bir solotürk gösterisinden en az iki kat daha uzun süren bu gösterinin ardından farklı bir F-16 Blok 30 uçağıyla Solotürk 2. Gösteri Pilotu Yüzbaşı Erhan Günar göklerdeki yerini aldı. Öğleden sonra da farklı iki F-16 Blok 30 uçağını daha test ettikten sonra sanırım gelecek sezon hangisini kullanacaklarına karar vermişlerdir. Her uçağı görüntülediğime göre gelecek sezonun Solotürk uçağının boyanmadan önceki hali arşivimde diyebilirim.

İnişleri sonrası bizleri selamladılar ve önümüzde durup, ara gazı verip poz verdiler.

Polonya Hava Kuvvetlerine ait 6 adet F-16

İsviçre Hava Kuvvelerine ait 5 adet F-18

Fransa Hava Kuvvetlerine ait 4 adet Rafale

İtalyan Hava Kuvvetlerine ait 2 adet AB-212 Helikopteri

Hollanda Hava Kuvvetlerine ait bir adet KDC-10 tanker uçağı

Nato’ya ait 2 adet E-3A uçağı (AWACS)

Türk Hava Kuvvetlerine ait 16 adet F-16, E-7T (Boeing tarafından geç teslim edilen 737-700 AWACS), 2 adet AS 532 helikopteri, bir adet CN-235 uçağı, iki adet F-4 Phantom uçaklarından görev sırası gelenler ve ayrıca her iki Solotürk pilotu test ettikleri F-16 Blok 30 uçaklarıyla ve Türk Yıldızları gösterilerinden sonra önümüzden geçerek poz verdiler.

Gözlerimiz ve kulaklarımız bayram etti. Jet sesine, egzoz gazına doyduk. Türk Yıldızları gösterisi yine harikaydı.

BU organizasyona katılmayan hava fotoğrafçılarına katılmalarını tavsiye ederim. Bir hatırlatma yapayım; gelecek yıl İspanyol Hava Kuvvetlerine bağlı “kaplan filo” ev sahipliğini üstlenecek.

İspanya’ya gidemem diyenlere de her sene ülkemizde, Konya’da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı’na müracaat etmelerini tavsiye ederim. Hava Kuvvetlerimiz her yıl duyurularını yapıyor.

Bilal SARI’nın gözünden NATO TIGER MEET 2015 Fotoğrafları için fotoğrafa tıklayınız…

DSC_4331

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.