Reuters’in haberine göre Boeing737 MAX uçağı, en büyük müşterilerinden biri olan American Airlines’ın yolcular için güvenli olduğunu kanıtlamak amacıyla Çarşamba günü, ölümlü iki kaza sonrasında yaklaşık 20 aydır uçuşunun durdurulmasından bu yana ilk kez medya temsilcileriyle birlikte gökyüzü ile buluştu.

Çarşamba günü Dallas, Teksas’tan, Oklahoma Tulsa’ya uçuş, 20 aylık bir yasağın ardından jetin imajını eski haline getirmeye yönelik uyumlu bir halkla ilişkiler çabasının parçası olarak, 29 Aralık’taki ilk ticari yolcu uçuşundan haftalar önce gerçekleştirildi.

Amerikan Hava Yolları İcra Kurulu Başkanı Doug Parker, Salı günü eşi ve havayolu meslektaşları ile MAX ile “gönül rahatlığıyla” uçtuğunu söyledi.

Boeing’in en çok satan jetinin, beş ay içinde meydana gelen iki kazada toplam 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mart 2019’da uçuşu durduruldu, bu da endüstrinin on yıllardır en kötü emniyet krizine işaret ederek, ABD’nin havacılık sektöründeki liderliğini zayıflatıyordu.

Çarşamba günkü uçuş, havacılık endüstrisini sarsan ve pilotları alt eden yazılıma odaklanan soruşturmaları ateşleyen uçuşunun durdurulmasından bu yana düzenleyiciler ve endüstri personeli dışında MAX ile ilk kez uçuldu.

COVID-19 salgınının havacılıkta yol açtığı türbülans tam da MAX’in geri dönüşü ile buluştu, Çarşamba günkü uçuşta yaklaşık 90 gazeteci, uçuş görevlisi ve diğer American Airlines çalışanlarının her biri yüz maskesi taktılar.

Kaptan Pete Gamble, kalkıştan hemen önce yolculara “Havacılık tarihi bir emniyet zinciri etrafında inşa edilmiştir, Emniyet zinciri kırıldığında, onu onarmak ve geri getirmek sektör çalışanları olarak bizlerin görevi” dedi.

Sektör kaynakları, her MAX uçuşunun küresel olarak 24 saat izlenmesi için bir “durum odası” oluşturularak rutin aksaklıkların bile tüm ilgililerle anında paylaşılacağı bilgisinin verildiğini söylediler.

Boeing, 737 MAX’ın emniyetli olduğunu yolculara göstermede havayollarının doğrudan rol alacağını söyledi.

Bir sözcü, “Filoyu emniyetli bir şekilde ticari hizmete döndürmek için küresel düzenleyiciler ve müşterilerimizle yakın çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Brezilyalı Gol Linhas Aereas Inteligentes, ilk ticari uçuşlarını önümüzdeki hafta en kısa sürede uçurmak için ihtiyatla bu ay benzer bir medya etkinliği planlıyor.

Halkla ilişkiler çabaları, FAA’nın uçağın emniyeti ile ilgili herhangi bir şüpheyi ortadan kaldıracağını söylediği yazılım ve eğitim iyileştirmelerini vurgulamak için tasarlanmıştır.

Ancak Endonezya ve Etiyopya’daki kazaların bazı kurbanlarının aileleri, ikinci kazayla ilgili Nihai Kaza Raporu yayınlanmadan önce erken olduğunu söyleyerek hizmete dönüşünü protesto etti.

İlk kazadan bu yana geçen 2 senenin sonrasında MAX uçağı umuyoruz tüm eksiklikleri giderilerek emniyetle tekrar gökyüzü işe buluştu. FAA ve sonrasında EASA gerekliliklerinin MAX kullanıcısı Havayolları tarafından yerine getirilmesinden sonra kısa süre içerisinde dünyanın her yerinde emniyetle uçacağını ümit ediyoruz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.