ABD Federal Havacılık İdaresi ve Boeing işletmesinden pilotlar ve test mürettebat üyeleri, bugün 737 MAX için üç günlük bir sertifika test uçuşunu başlatmak üzere görevlendirildi.

Test uçuşu, Boeing’in şimdiye kadar ki en kötü kurumsal krizi ve hava yolculuğunun ve jet uçaklarına olan talebin azaldığı “yeni koronavirüs pandemisi” ile birleştiğinden çok daha önem arz etmektedir.

Beş ay içinde Etiyopya ve Endonezya’da 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümlü kaza sonrasında tarihinde en kısa sürede en fazla satış gerçekleştiren 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasının ardından kazalar Kongre ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmaktadır.

FAA, Pazar günü ajans kurulunun ABD’li milletvekillerine test uçuşunun başlatılması için Boeing’in 737 MAX’e ilişkin emniyet sistemi değerlendirmesinin tamamlandığı bilgisini verdi. 737 MAX otomatik uçuş kontrol sisteminde Boeing tarafından yapılan değişiklik önerilerini de içeren test uçuşu için FAA test pilotlarının da katılımı ve birkaç saatlik uçuş öncesi kontrollerini içeren brifingden sonra, Test Uçuşu Ekibi Seattle yakınlarındaki Boeing Havalimanında test ekipmanlarıyla donatılmış 737 MAX 7 ile uçuşu başlatıldı.

Uçuş ekibi önceden hazırlanmış bir senaryoya bağlı kalarak Washington eyaleti hava sahasında keskin dönüş ve aşırı manevraları içeren uçuşu gerçekleştirdi. Planlama, Moses Lake’de yer alan Washington havalimanında iniş ve kalkışları da içeren üç günlük bir uçuşu kapsıyor.

Pilotlar ayrıca her iki kazaya neden olan stall önleme programını bilhassa devreye sokarak sistemin uygun çalışıp çalışmadığı kontrolünü gerçekleştirdi. Boeing tarafından bu açıklamalar için herhangi bir yorumda bulunulmadı.

FAA e-postasında uçuşun çok geniş bir çerçevede hava durumuna bağlı olarak acil durum manevralarını da içerek şekilde gerçekleştirileceği bilgisi yer almaktaydı. Ayrıca FAA test uçuşunun hizmete dönüş için son adım olmadığını, uçağın hizmete verilebilmesi için birkaç adımın daha söz konusu olduğunu söyledi.

Boeing bugüne gelinceye kadar Renton’da ki tesislerde yüzlerce saat simulator uçuşunun, buna ilaveten test uçuşunun yapılacağı B737 MAX 7 ile yüzlerce saat uçuş yapıldığı bilgisini verdi. Bugün başlayan test uçuşunda uygulanacak senaryonun en az bir kez uçulduğu belirtildi.

Test uçuşu sonrasında kaydedilen tüm parametreler tekrar gözden geçirilecek ve analiz sonrasında hazırlanan rapor FAA Başkanı Steve Dickson tarafından kişisel olarak imzalandıktan sonra tamamlanmış olacak.

Bu süreç tamamlandıktan sonra eğitim süreci başlatılacak ve bu süreç tamamlandıktan sonra ticari uçuşlara başlanabilecektir.

Bu süreç tamamlandıktan sonra Kanada ve diğer ilgili otoriteler ile de uzlaşı sağlanması söz konusu olacaktır. Dolayısı ile ticari uçuşlara başlanabilmesi bu yılın son dönemine sarkabilecektir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.