Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing 737 MAX sertifikasyon test uçuşları bugün başladı

Boeing 737 MAX sertifikasyon test uçuşları bugün başladı

ABD Federal Havacılık İdaresi ve Boeing işletmesinden pilotlar ve test mürettebat üyeleri, bugün 737 MAX için üç günlük bir sertifika test uçuşunu başlatmak üzere görevlendirildi.

Test uçuşu, Boeing’in şimdiye kadar ki en kötü kurumsal krizi ve hava yolculuğunun ve jet uçaklarına olan talebin azaldığı “yeni koronavirüs pandemisi” ile birleştiğinden çok daha önem arz etmektedir.

Beş ay içinde Etiyopya ve Endonezya’da 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümlü kaza sonrasında tarihinde en kısa sürede en fazla satış gerçekleştiren 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasının ardından kazalar Kongre ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmaktadır.

FAA, Pazar günü ajans kurulunun ABD’li milletvekillerine test uçuşunun başlatılması için Boeing’in 737 MAX’e ilişkin emniyet sistemi değerlendirmesinin tamamlandığı bilgisini verdi. 737 MAX otomatik uçuş kontrol sisteminde Boeing tarafından yapılan değişiklik önerilerini de içeren test uçuşu için FAA test pilotlarının da katılımı ve birkaç saatlik uçuş öncesi kontrollerini içeren brifingden sonra, Test Uçuşu Ekibi Seattle yakınlarındaki Boeing Havalimanında test ekipmanlarıyla donatılmış 737 MAX 7 ile uçuşu başlatıldı.

Uçuş ekibi önceden hazırlanmış bir senaryoya bağlı kalarak Washington eyaleti hava sahasında keskin dönüş ve aşırı manevraları içeren uçuşu gerçekleştirdi. Planlama, Moses Lake’de yer alan Washington havalimanında iniş ve kalkışları da içeren üç günlük bir uçuşu kapsıyor.

Pilotlar ayrıca her iki kazaya neden olan stall önleme programını bilhassa devreye sokarak sistemin uygun çalışıp çalışmadığı kontrolünü gerçekleştirdi. Boeing tarafından bu açıklamalar için herhangi bir yorumda bulunulmadı.

FAA e-postasında uçuşun çok geniş bir çerçevede hava durumuna bağlı olarak acil durum manevralarını da içerek şekilde gerçekleştirileceği bilgisi yer almaktaydı. Ayrıca FAA test uçuşunun hizmete dönüş için son adım olmadığını, uçağın hizmete verilebilmesi için birkaç adımın daha söz konusu olduğunu söyledi.

Boeing bugüne gelinceye kadar Renton’da ki tesislerde yüzlerce saat simulator uçuşunun, buna ilaveten test uçuşunun yapılacağı B737 MAX 7 ile yüzlerce saat uçuş yapıldığı bilgisini verdi. Bugün başlayan test uçuşunda uygulanacak senaryonun en az bir kez uçulduğu belirtildi.

Test uçuşu sonrasında kaydedilen tüm parametreler tekrar gözden geçirilecek ve analiz sonrasında hazırlanan rapor FAA Başkanı Steve Dickson tarafından kişisel olarak imzalandıktan sonra tamamlanmış olacak.

Bu süreç tamamlandıktan sonra eğitim süreci başlatılacak ve bu süreç tamamlandıktan sonra ticari uçuşlara başlanabilecektir.

Bu süreç tamamlandıktan sonra Kanada ve diğer ilgili otoriteler ile de uzlaşı sağlanması söz konusu olacaktır. Dolayısı ile ticari uçuşlara başlanabilmesi bu yılın son dönemine sarkabilecektir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...