Reuters’in haberine göre Boeing, 100’ün üzerinde MAX uçağını devre dışı bırakan elektriki topraklama sorununun giderildiğinin onaylanmasının ardından, en çok satan 737 MAX uçağının teslimatına Çarşamba günü yeniden başladı.

Reuters, iki ölümlü kaza sonrasında iki seneye yakın uçuşu durdurulan 737 MAX uçağında 16 Nisan’da tespit edilen elektriki topraklama probleminden sonra teslimatın durdurulduğunu bildirmişti. Bir Boeing sözcüsü bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Bu ayın başlarında ABD’li uçak üreticisi, yaklaşık 100 adet 737 MAX uçağını etkileyen elektriki topraklama sorununun düzeltilmesi için ABD düzenleyicilerinden onay aldı.

Bu onay, jetin hızlı bir şekilde hizmete dönmesinin önünü açtı. Havayolları, Boeing’in yakın zamanda üretilen bazı uçaklarda kokpitte bulunan bir yedek güç kontrol ünitesine bağlı olarak elektrik sorunu konusunda uyarıda bulunmasının ardından Nisan ayı başlarında düzinelerce 737 MAX uçağını hizmetten çekmişti.

Onayın alınmasının ardından düzeltici işlemlere ilişkin servis bülteni yayımlanarak yürürlüğe girdi. Boeing elinde bulunan etkilenmiş uçaklarda gerekli değişiklikleri gerçekleştirerek 19 Mayıs Çarşamba gününden itibaren teslimata yeniden başladı.

Ülkemiz havayolu işletmeleri filosunda bulunan MAX uçaklarından ikisi bu sorundan etkilenmiş olup onlarında kısa sürede hizmete girmesi beklenmektedir. Bunların yanı sıra kaza sonrası modifikasyon gereklilikleri yerine getirilen THY’nın üç MAX uçağının daha hizmete alınacağı belirtilmektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.