Boeing’in 737 MAX serisi uçakları için bir yazılım güncellemesini bir hafta ile 10 gün içerisinde yapacağı belirtiliyor.

737 MAX serisi uçaklar, Ekim ayında Endonezya’da son olarak da geçen hafta Etiyopya’da düşmüştü. Fransız Haber Ajansı AFP, konuyla ilgili iki yetkiliye dayandırdığı haberinde yazılım güncellemesinin hazırlandığını duyurdu.

Hem Etiyopya hem de Endonezya’da düşen her iki uçağın da benzer teknik sorunları yaşamış olabileceği ortaya çıkmıştı.

Boeing şirketi, Etiyopya Hava Yolları’na ait uçağın düşmesinin hemen ardından yayınladığı açıklamada yazılım güncellemesinin ilerleyen haftalarda söz konusu olabileceğini duyurmuştu. Açıklamada şirketin Endonezya’da Lion Air’e ait 737 MAX tipi uçak düştüğünden bu yana yazılım güncellemesi konusunda çalışmakta olduğu ifade edilmişti. Ayrıca yazılım güncellemesinin uçağı daha da güvenli hale getireceği belirtildi.

Düşen Etiyopya Hava Yolları’na ait uçağın teknik verileri ve pilot konuşmalarını barındıran kara kutuları Fransız BEA hava güvenliği ajansı tarafından incelemeye alındı. 157 kişinin öldüğü kazaya ilişkin raporların açıklanmasının uzun zaman alacağı ifade ediliyor.

Endonezya’da gerçekleşen kaza da 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Etiyopya Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada ölenlerin kimlik tespitleri için DNA test çalışmalarının da başlatıldığı duyuruldu. Yetkililer tüm testlerin tamamlanması sürecinin 6 ay kadar sürmesinin beklendiğini açıkladılar.

‘MAX’lerdeki sorunun giderilmesi hükumetin kapanması yüzünden gecikti’

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.