Avrupa’nın Havacılık Emniyeti Başkanı Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Boeing’in Uçuşu durdurulan 737MAX Jetinin, uçuş için yeterince emniyetli olduğunu söyledikten sonra, bu yılın sonunda gökyüzüne dönmeye hazır olabileceğini belirtti.

Avrupa ajansının yorumuna göre Boeing’den talep edilen başka bir yazılım güncellemesinin iki yıla kadar hazır olamayacağı değerlendirilmektedir. Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) icra direktörü Patrick Ky, Boeing’in Max uçağının Eylül ayında yapılan test uçuşlarından sonra, gözlemcinin nihai belge incelemelerini tamamlayarak taslak uçuşa elverişlilik direktifinin önümüzdeki ay içinde yayınlanmasının beklendiğini söyledi.

Ky, Bloomberg’e verdiği demeçte, 4 haftalık kamuoyu sürecinde fazladan sentetik bir sensörün geliştirilmesi yorumu gündeme gelmiş ve bunun gerçekleştirilmesinin 20 ila 24 ay süreceği düşünülmektedir. Yazılım tabanlı çözüm, 2022 için hedeflenen Max 10 tipine uygulanarak tanıtımı yapılacak daha sonra diğer Max uçaklarına da uyarlanacak.

Raporun ardından Boeing’in hisseleri% 1,9 artarken, ABD’li uçak üreticisinin motor tedarikçisi General Electric hisseleri ise Cuma günü% 6,1 arttı.

Ky, Bloomberg ile yaptığı röportajda “Analizimiz ulaşılan emniyet seviyesinin bizim için yeterince yüksek olduğunu gösteriyor” dedi. “Boeing ile tartışılan şeyin, üçüncü sensörle daha da yüksek emniyet seviyelerine ulaşabileceği gerçeği olduğunu söyledi.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.