Reuters haberine göre ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) Perşembe günü, 106 Boeing 737 MAX uçağının dünya çapında bir elektrik sorunu nedeniyle uçuştan alındığını ve ABD’li uçak üreticisinin hala bir iyileştirme üzerinde çalıştığını söyledi.

Boeing, 7 Nisan’da bir elektrik güç sistemi sorununu açıkladı ve operatörlere bu uçakları geçici olarak hizmet dışı bırakmalarını tavsiye etmişti.

Sorun, bir yedek güç kontrol sistemi içindeki elektrik topraklaması veya voltaj dalgalanması durumunda emniyeti sağlamak için tasarlanmış bağlantıları içeriyordu. FAA Perşembe günü yaptığı açıklamada, “sonraki analiz ve testler, sorunun yedek sistemler içerebileceğini gösterdi.” ifadelerini kullanmıştı.

FAA, uluslararası havacılık otoritelerine resmi bir bildirimde, 71’i Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olmak üzere 106 uçağı içerdiğini söyledi. Ajans, “Boeing önerilen bir iyileştirmeyi geliştirmeye devam ederken bu uçaklar yerde kalmaya devam edecek.” dedi.

FAA, Boeing’in araştırmasının, sorunun yedek güç kontrol ünitesini, bir devre kesici panelini ve ana gösterge panelini etkileyebileceğini gösterdiğini söyledi.

Bildiride, FAA, etkilenen tüm uçaklar için daha fazla uçuş yapmadan önce düzeltici eylemi zorunlu kılan bir uçuşa elverişlilik bülteni yayınlanmasını beklemektedir denilmektedir.

Boeing sözcüsü Jessica Kowal, “FAA bildirimine katılıyoruz ve sorunu çözmek için düzenleyici kurum ve müşterilerimizle yakın çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İlk üç ABD 737 MAX operatörü – Southwest Airlines, American Airlines ve United Airlines – Boeing’den gelen bildirimin ardından 60’tan fazla jeti uçuştan aldı.

ABD’li taşıyıcılar, sorunun yakında, potansiyel olarak önümüzdeki veya iki hafta içinde çözüleceğini beklediklerini söylediler. American Airlines Başkanı Robert Isom, “sorunun tam olarak ne olduğu ve ilgilenilmesi gereken iyileştirmeler hakkında bilgi sahibi olduklarını belirttiler.

FAA, etkilenen diğer taşıyıcıların Cayman Airways, Copa Airlines, GOL Linhas Aereas, Iceland Air, Minsheng Leasing, Neos Air, Shanding Airlines, SilkAir, Spice Jet, Sunwing Airlines, TUI, Türk Hava Yolları, Valla Jets Limited, WestJet Airlines ve Xiamen olduğunu söyledi.

FAA, “etkilenen uçaklara sahip tüm operatörlerin bu uçakları gönüllü olarak hizmet dışı bıraktığını doğruladı” dedi.

FAA, üretim sorununun “737 MAX üzerindeki uçuş kontrol sisteminin yeniden sertifikalandırılması, uçağın uçuşunun durdurulması veya hizmete geri dönmesi ile ilgili olmadığını” söyledi. Bugüne kadar Boeing, 450’den fazla MAX uçağını teslim etti.

Alınan önceki bilgilere göre Ülkemiz havayollarının halen ellerindeki MAX uçaklarının bu problemden etkilenmediğini bununla birlikte teslim edilecek uçaklar için söz konusu olduğu belirtilmişti.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.