Boeing, B737 MAX kazalarına yol açan sistemin durdurulamaz burun aşağı kumanda vermesini pilotların önleyebilmesi için 3 düzeltme vaat ediyor…

Boeing, CBS News tarafından halka açıklanan bir sunumuna göre 737 MAX jetinin ölümcül kazalarından sorumlu tutulan bu sistem için, üç önemli düzeltme sözü veriyor.

Sunum, jetin dünya çapında uçuşunun yasaklanmasına yol açan iki kazada bir faktör olarak tanımlanan Manevra Karakteristiklerini Arttırma Sistemindeki değişikliklerle ilgilidir.

MCAS, bir stall tespit ettiğinde bu durumdan kurtarmak için uçağın burnunu otomatik olarak aşağı itmek üzere tasarlanmıştır. Ancak araştırmacılar, sensörlerin hatalı verilerinden dolayı yanlış tetiklenerek uçağı durdurulamaz bir dalışa zorladığını tespit etti.

Araştırmacılar, iki kazanın birincisinde, MCAS’ın uçağa 20 kereden daha fazla burun aşağı kumanda verdiğini ve pilotların önlemek için çaba sarfetmesine rağmen başarısız oldukları ölümcül bir dalış yaptı.

Sunumda Boeing’in MCAS’ı etkinleştirmek için iki sensörden aldığı verileri mukayese ederek kumanda vereceğinin yanı sıra, manuel olarak etkisiz kılma ve tekrar tekrar aktif hale gelmesini önleyen bir mekanizma içereceğini de belirtti.

Bilindiği gibi MCAS’ın önceki çalışma sisteminde verileri sadece bir sensörden alıyordu. Pilotlar düzeltme uyguladıklarında MCAS hemen tekrar devreye giriyordu.

CBS News ‘da Pazar günü çıkan haberlere göre, Boeing hatalı sisteme üç ölümcül 737 Max kazası için sıkça suçlanan üç düzeltme sözü veriyor.

CBS News, Boeing’in bu sorunları güncellenmiş yazılımlarla çözdüğünü ve şu değişiklikleri yapacağını aktardı:

1. MCAS şimdi orijinal sistemde bir tanesinin aksine iki sensörden gelen okumalara güvenecek. Yeni yazılım sadece her iki sensör de uçağın burnunun çok yüksek olduğu bilgisini verirse devreye girecektir. Boeing bu güncellemeyi bu yılın başlarında açıklamıştı.

2. Pilotlar sistemi etkisiz kılabilecekler.

3. Bunu yaptıklarında, MCAS otomatik olarak yeniden devreye girmeyecek, orijinal sistemde birkaç kez sistem tekrar devreye giriyordu.

CBS News, Boeing’e ayrıca paydaşlara yazılım güncellemeleriyle 1.850 saat uçulduğunu ve 100.000 saatten fazla bir süre boyunca mühendislik ve test geliştirme için harcandığını bilgisini de paylaştı.

ABD Federal Havacılık İdaresi, iki kazanın öncesinde 737 Max’in uçuşa elverişlilik onayının sorumluluğunun baskısı altına girdi. Ajans bu yüzden şimdi sertifika sürecini önemli ölçüde değiştirmek istiyor.

737 MAX’in Mart ayında hizmete geri dönmesi bekleniyor, ancak Boeing daha önce tekrar hizmete vermeye çalışıyor.

Kullanıcılar bu bilgiler ışığında ileriye dönük uçuş programlarını revize etmeye devam ediyorlar. Kısa süre içinde sertifikasyon onay sürecine ilişkin FAA açıklamasını beklemek yanlış olmaz.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.