Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing'den, pilotlara üç önemli düzeltme vaadi sözü!

Boeing’den, pilotlara üç önemli düzeltme vaadi sözü!

Boeing, B737 MAX kazalarına yol açan sistemin durdurulamaz burun aşağı kumanda vermesini pilotların önleyebilmesi için 3 düzeltme vaat ediyor…

Boeing, CBS News tarafından halka açıklanan bir sunumuna göre 737 MAX jetinin ölümcül kazalarından sorumlu tutulan bu sistem için, üç önemli düzeltme sözü veriyor.

Sunum, jetin dünya çapında uçuşunun yasaklanmasına yol açan iki kazada bir faktör olarak tanımlanan Manevra Karakteristiklerini Arttırma Sistemindeki değişikliklerle ilgilidir.

MCAS, bir stall tespit ettiğinde bu durumdan kurtarmak için uçağın burnunu otomatik olarak aşağı itmek üzere tasarlanmıştır. Ancak araştırmacılar, sensörlerin hatalı verilerinden dolayı yanlış tetiklenerek uçağı durdurulamaz bir dalışa zorladığını tespit etti.

Araştırmacılar, iki kazanın birincisinde, MCAS’ın uçağa 20 kereden daha fazla burun aşağı kumanda verdiğini ve pilotların önlemek için çaba sarfetmesine rağmen başarısız oldukları ölümcül bir dalış yaptı.

Sunumda Boeing’in MCAS’ı etkinleştirmek için iki sensörden aldığı verileri mukayese ederek kumanda vereceğinin yanı sıra, manuel olarak etkisiz kılma ve tekrar tekrar aktif hale gelmesini önleyen bir mekanizma içereceğini de belirtti.

Bilindiği gibi MCAS’ın önceki çalışma sisteminde verileri sadece bir sensörden alıyordu. Pilotlar düzeltme uyguladıklarında MCAS hemen tekrar devreye giriyordu.

CBS News ‘da Pazar günü çıkan haberlere göre, Boeing hatalı sisteme üç ölümcül 737 Max kazası için sıkça suçlanan üç düzeltme sözü veriyor.

CBS News, Boeing’in bu sorunları güncellenmiş yazılımlarla çözdüğünü ve şu değişiklikleri yapacağını aktardı:

1. MCAS şimdi orijinal sistemde bir tanesinin aksine iki sensörden gelen okumalara güvenecek. Yeni yazılım sadece her iki sensör de uçağın burnunun çok yüksek olduğu bilgisini verirse devreye girecektir. Boeing bu güncellemeyi bu yılın başlarında açıklamıştı.

2. Pilotlar sistemi etkisiz kılabilecekler.

3. Bunu yaptıklarında, MCAS otomatik olarak yeniden devreye girmeyecek, orijinal sistemde birkaç kez sistem tekrar devreye giriyordu.

CBS News, Boeing’e ayrıca paydaşlara yazılım güncellemeleriyle 1.850 saat uçulduğunu ve 100.000 saatten fazla bir süre boyunca mühendislik ve test geliştirme için harcandığını bilgisini de paylaştı.

ABD Federal Havacılık İdaresi, iki kazanın öncesinde 737 Max’in uçuşa elverişlilik onayının sorumluluğunun baskısı altına girdi. Ajans bu yüzden şimdi sertifika sürecini önemli ölçüde değiştirmek istiyor.

737 MAX’in Mart ayında hizmete geri dönmesi bekleniyor, ancak Boeing daha önce tekrar hizmete vermeye çalışıyor.

Kullanıcılar bu bilgiler ışığında ileriye dönük uçuş programlarını revize etmeye devam ediyorlar. Kısa süre içinde sertifikasyon onay sürecine ilişkin FAA açıklamasını beklemek yanlış olmaz.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...