Dünyanın tamamen elektrikli ilk tarifeli uçak seferi Kanada’nın batısındaki Vancouver kentinde yapıldı. Deneme amaçlı yapılan seferde altı yolcu kapasiteli bir deniz uçağı kullanıldı.

15 dakika süren yolculuk hakkında, seferi düzenleyen Harbour Air ve uçağın motorunu imal eden MagniX şirketleri ortak açıklamad, “Bu tarihi uçak seferi, havacılıkta üçüncü çağın, yani elektrik çağının başlangıcı anlamına geliyor” denildi.

Avustralyalı MagniX firması, 1600 kilometreye kadar yolcu ve kargo uçuşu imkanı sağlayabilecek 750 beygir gücündeki magni500 elektrikli motorlarını haziran ayında Paris Hava Fuarı’nda tanıtmıştı.

Kanadalı Harbour Air ise tüm uçaklarına magni500 takarak dünyanın ilk tamamen elektrikle çalışan hava yolu şirketi olmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu’nun bir raporuna göre uçak yolculukları, AB’de sera gazı salımının yüzde 3’ünü, dünya genelinde ise yüzde 2’sini oluşturuyor. Eğer uçaklar elektrikli motor kullanımına geçebilirse, bu karbondioksit emisyonunu önemli oranda düşürebilir.

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Önce hayvanlar kullanıldı sonra buhar. Bir süredir de içten yanmalı karbon salımlı motorlar kullanılıyor.
    Enerji devriminde sıra elektrikte. Günümüzde nasıl buharla çalışan bir makine düşünülemiyorsa, yakın gelecekte de içten yanmalı motorlar düşünülmeyeceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.