2018 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Bostancı semti civarında denize düşen helikopterde iş insanı Halil İbrahim Ünver yaşamını yitirmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kazaya ilişkin dikkat çeken bir rapor yayınladı. Raporda, Ünver’in kaptan koltuğunda olduğu, emniyet kemeri takmadığı ve “Muhtemelen kumandaların yolcuda olduğu” vurgusu yapıldı.

İstanbul Bostancı’da iş insanı Halil İbrahim Ünver’in yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan helikopter kazasına ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Pilot İsmet Özgür’ün “şüpheli” sıfatıyla yer aldığı ve hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan yürütülen soruşturmaya kaza araştırma ve inceleme raporu ulaştı. Raporda çarpıcı bilgiler yer aldı.

İŞ İNSANI ÜNVER HAYATINI KAYBETTİ

Kaza 6 Eylül 2018 günü 16.50 sıralarında İstanbul Bostancı’da meydana geldi. Ünver Havacılığa ait helikopter denize çakıldı. Helikopterde bulunan iş insanı Halil İbrahim Ünver ve pilot İsmet Özgür hastaneye kaldırıldı, Ünver yaşamını yitirdi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HELİKOPTERDE SORUN YOK

Soruşturma kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı tarafından kazaya ilişkin rapor istendi. Kaza araştırma ve inceleme nihai raporu da soruşturma dosyasına girdi. İlk akla gelen helikopterde bir sorun olup olmadığıydı. Raporda bu husus aydınlatıldı. Helikopterin periyodik bakımlarının zamanında yapıldığı, bakım kayıtlarına göre kaza oluşumuna neden olabilecek eksik bakım işleminin bulunmadığı kaydedildi. Her iki motoru da incelenen helikopterin herhangi bir motor arızasının olmadığı kaydedildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Ünver Hava Yollarına tavsiyeler

Raporda, bu tür kazaların yaşanmaması için önleyici tedbirlerin alınması amacıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne de tavsiyelerde bulunuldu.

Bilhassa hava aracı sahibi olan ve geçerlilik süresi geçmiş dahi olsa hava aracı sahibinin pilot lisansına sahip olması halinde, uçuşa müdahale etmemesi, kaptan koltuğuna oturmaması veya sorumlu kaptan üzerinde ufak dahi olsa baskı oluşmaması için gerekli idari tedbirlerin alınması istenilen raporda, pilotlarda farkındalığının artırılması için girişimlerde bulunulması, alınan bu tedbirlerin de Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığına gönderilmesi tavsiye edildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.