İngiliz bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi British Airways’in Londra City Havalimanı’ndan Almanya’nın Düsseldorf kentine gitmesi gereken uçağı yanlışlıkla İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ya uçtu.

Londra City Havalimanı’ndan BAe 146 tipi uçak ile havalanan yolcular uçuşun yanlış planlandığını ancak Edinburgh’ya inmek üzere olduklarına dair anons yapılınca öğrenebildi. Edinburgh’a inen uçak burada bir süre bekledikten sonra Düsseldorf’a uçabildi.

British Airways’den yapılan açıklamada uçuşun kendileri adına Alman WDL Havacılık şirketi tarafından gerçekleştirildiği ve uçuş evraklarının hazırlanması sırasında nasıl böyle bir hata yapıldığının araştırıldığı belirtildi.

British Airways’den yapılan açıklamada uçuşta kaç yolcu açıklanmazken pilotun herhangi bir hatasının olmadığı, pilota ve hava trafik kontrol merkezine verilen evraklarda uçuşun Edinburgh’ya planlanmış olduğunun tespit edildiği belirtildi.

“PİLOT DÜSSELDORF YOLCULARINDAN ELLERİNİ HAVAYA KALDIRMASINI İSTEDİ”

Uçaktaki yolculardan 24 yaşındaki yönetim danışmanı Sophie Cooke her hafta işleri için seyahat ettiği uçuşta Düsseldorf yerine Edinburgh’ya zorunlu seyahat edenler arasında yer aldı. Cooke, pilotun Edinburgh’ya inilecek anonsu yaptığında bunun bir şaka olduğunu düşündüklerini, ancak kabin memurlarına sorduklarında gerçekle karşılaştıklarını ifade etti.

Kabin memurlarından kabindeki durumu öğrenen pilotlar Düsseldorf’a gitmek üzere uçağa binenleri öğrenmek için yolcuların ellerini kaldırmalarını istediğinde tüm yolcuların ellerini kaldırması pilotu şaşırtırken Cook “Pilot ne olacağına dair bir fikri olmadığını söyledi. Pilot daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını ve ne yapılabileceğini öğrenmeye çalışacağını söyledi.” dedi.

Uçağın Edinburgh’ya inişi sonrasında yolcuların uçakta iki buçuk saat beklemek zorunda kaldığını ve bu sürede uçak tuvaletlerinin kapalı tutulduğu yolcular tarafından belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.