Geçtiğimiz Mayıs ayında bilgisayar sistemlerinde meydana gelen sorun sebebiyle binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalan British Airways yaşanan sorunun maliyetini açıkladı.

British Airways’in sahibi IAG tarafından yapılan açıklamaya göre check-in ve bagaj kabul sisteminde meydana gelen sorun nedeniyle gerçekleştirilemeyen uçuşların toplam maliyeti 65 Milyon Euro oldu. Mayıs ayının önemli tatil haftalarının birine gelen sorun sebebiyle 75 bin yolcunun uçuşu etkilenmiş bu sebeple birçok yolcunun bilet bedeli iade edilirken otellerden misafir edilen yolcularla birlikte ciddi bir maliyet ortaya çıkmıştı.

Yaşanan bilişim sistemi sorunun tam kaynağı henüz tespit edilemezken IAG bu sorunun çözümü için bir şirketle çözüm anlaşması yaptı.

IAG yaşanan bu önemli kayba rağmen yılın ilk 6 aylık döneminde şirket karının yüzde 13,8 artarak 898 Milyon Euro’ya çıktığını açıkladı. Şirket 2014 yılından bu yana ilk kez karlılık oranlarında bu seviyeye geldi.

IAG grev ve iş yavaşlatma gibi eylemlerle karşılaşmış olmasına rağmen çalışan giderlerini yüzde 3,9 oranında azaltmayı başardı. Düşük maliyetli hava yolu pazarındaki yükselişi yakalayan şirketin ana güç kaynaklarından birisi bu pazar olmak üzere.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.