Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Çin, Batılı havacıların peşinde: Eski ABD Donanması pilotu eğitimlerden 100 bin dolar kazanmış

ABD, eski donanma pilotu Daniel Duggan hakkında yasadışı şekilde Çinli pilotlara eğitim verdiği gerekçesiyle hukuki işlem başlattı.

Başkent Washington’da açılan davada, 2012’de Avustralya yurttaşlığına geçen 54 yaşındaki Duggan’ın, Çinli pilotlara verdiği eğitimler karşılığında toplamda en az 100 bin dolar ödeme aldığı öne sürüldü.

Ödemelerin, adı açıklanmayan Çin merkezli bir şirket tarafından yapıldığı bildirildi. Şirketin, Çin devletine ve ordusuna teknik veriyle askeri ekipman sağlayan bir firma olduğu ifade edildi.

Duggan’ın pilot eğitmenlerini değerlendirdiği, deniz havacılığıyla ilgili ekipmanları test ettiği ve uçak gemilerinde kalkış-iniş tekniklerine dair eğitim verdiği savunuldu.

Eski askerin, yabancı uyruklu kişilere askeri savunma hizmeti sağlamak için ABD’de herhangi bir lisans başvurusu yapmadığına da dikkat çekildi.

Duggan hakkındaki suçlamalar arasında Çin’e yasadışı şekilde savunma hizmeti vererek ABD’yi dolandırmak, kara para aklamak, Silah İhracatı Kontrolü Yasası’nı ve Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemeleri’ni ihlal etmek yer alıyor.

Eski asker, FBI’ın talebiyle 21 Ekim’de Avustralya federal polisi tarafından Yeni Galler Eyaleti’nde tutuklanmıştı.

ABD, aralıkta Duggan’ın sınırdışı edilmesi için başvuru yapmış, Avustralya da askerin ABD’ye gönderilmesini onaylamıştı.

Duggan’ın avukatı Dennis Miralis ise müvekkilinin hiçbir yasayı çiğnemediğini savunarak, hakkındaki suçlamaları reddetti. Miralis, ABD’ye sınırdışı edilme kararına da itiraz edeceklerini belirtti.

Birleşik Krallık (BK) da ekimde eski Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) pilotlarının, Çinli personele eğitim verdiği iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Çinli yetenek avcılarının, Güney Afrika Test Uçuşu Akademisi (Test Flying Academy of South Africa -TFASA) aracılığıyla ABD ve BK’den eski askerlerle iletişime geçtiği öne sürülmüştü.

BK yetkililerine göre Çinli personele eğitim vermesi için RAF’tan emekli yaklaşık 30 pilotla anlaşılmış, bu kişilerden bazılarına en az 218 bin sterlin (yaklaşık 4,8 milyon TL) para teklif edilmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR