Türk Hava Yolları’nda (THY) görevli Kaptan Pilot Ender Tamer Erol Covid-19 nedeniyle 11 Ekim’de hayatını kaybetmişti. Bir süre Yalova Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Erol 51 yaşındaydı.

Ender Tamer Erol, Kara Kuvvetleri’nde astsubay olarak 1990 yılında 17’inci dönem Kanat Pilot Temel Kursunu bitirerek, Kara Havacılık Komutanlığı’nda helikopter pilotu olarak görev yapmıştı.

Erol’un muvazzaf askerlik döneminde Terörle Mücadele kapsamında Güneydoğu’da  helikopter pilotu olarak görev yaparken, bölgedeki çocuklara  gösterdiği yakınlığı ve yıllar sonra o çocuklardan biriyle Gölcük depreminde karşılaştığında yaşananlara dair bir anısını devre arkadaşı Binali Karataş Facebook sayfasından paylaştı.

Karataş şunları kaydetti;

Güneydoğu’da bir köye helikopteri ile iniş yaptı. Malzemeleri bıraktı. Bu arada köyün etrafında toplanmış çocuklar merakla helikoptere bakıyordu.

Hemen havalandı sonra çocuklara bir defa daha baktı. Çocuklar hayranlıkla başlarını kaldırmış gökyüzünde helikopteri izliyordu.

Daha fazla dayanamadı. Çılgınca bir fikir aklına geldi. Çocukların bulunmuş olduğu yere tekrar iniş yapmaya karar verdi.

Çocuklar şaşkınlıkla ne olduğuna bir anlam vermeye çalışırken helikopter pilotu;

“Hadi çocuklar gidiyoruz!” dedi. 10-12 kadar çocuğu helikoptere bindirdi ve havalandı.

Çocuklar olup bitene bir anlam veremezken bir anda kendilerini helikopterin içinde gökyüzünde buldular.

Müthiş mutlu olmuşlardı. Köylerine havadan bakıyorlardı. Korku mutluluk birbirine karışmıştı.

Pilot onları gökyüzünde epeyce dolaştırdıktan sonra almış olduğu yere tekrar bıraktı.

Çocukların mutluluğuna diyecek yoktu. Hepsi koşarak anne babasına durumu anlatmaya gitti.

Pilot tekrar havalandı ve bölgeden ayrıldı.

Aradan yıllar geçti, aynı pilot Yalova 1999 depreminde helikopterle yaralı taşırken, yaralılardan birinin yakınının kendisine hayranlik uyandıran bakışları karşısında aynı pilot sordu;

“Beni birine mi benzettin?”

_”Yok hayır” dedi hasta yakını genç.

Bizi köyümüzde çocukken helikoptere alıp gezdiren bu güzel adamı nasıl unutabilirim?”

İşte bu kadar yüreği geniş, kalbi temiz, hayat dolu insan sevgisi ile yoğrulmuş devre arkadaşım Ender Tamer Erol kardeşimizi dün (11.10.2020) itibariyle covid 19 salgınından kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.

En son THY pilotu idi…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.