CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın bu hızla inşasına devam edilmesi durumunda 2019 yılında açılamayacağını ileri sürdü.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın temeli 2013’te dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de katılımıyla atılmıştı. O dönemde havalimanının 2016’da açılacağı söylenmişti.

Ancak ihaleyi üstlenen firma iflas edince ihale süreci yenilendi ve 2017 Mart’ta tekrar temel atma töreni düzenledi. Bu kez hedef havalimanının 2019’da açılmasıydı. CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’na göre ise çalışmalar bu hızla devam ederse Mersinliler havalimanı için biraz daha beklemek zorunda kalacak. Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ve CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk ile birlikte Uluslararası Çukurova Havalimanı sahasında incelemelerde bulundu.

Gecikme riski

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre  Serdal Kuyucuoğlu, havalimanı projesinin gecikme riskine karşı uyarılarda bulundu. Kuyucuoğlu, “Çukurova Havalimanı’nın altyapı ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı. Bu üstyapı çalışması hâlâ yok. Örneğin terminal binası daha sonraki süreçte ihale edilecek” dedi.

Altyapı ihalesi şartnamesine göre, altyapı çalışmalarının Temmuz 2018’de tamamlanması gerektiğini kaydeden Kuyucuoğlu, “Çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Çukurova Havalimanı altyapı ihalesinin 224 milyon lira keşif bedeli var, bugüne kadar 8 milyon liralık hak ediş yapılmış. İhale süresinin bitmesine 10 ay var ama çalışmalar bu hızla sürerse sadece altyapının tamamlanması 2-3 yıl sürer” uyarısı yaptı. Kuyucuoğlu, “Mersin ve Tarsus kamuoyunun havalimanının gecikmesine artık tahammülü yoktur” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.