Yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı’na söz verildiği gibi Nisan ayı ortasında uçak inmedi, ilk test uçuşunun yapıldığı uçak yerin 30 metre üzerinden geçti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın 7 ay önce “2019 Nisan ayında ilk uçağı indireceğiz” dediği Çukurova Bölgesel Havalimanı’na henüz uçak inmedi. Çalışmaların sürdüğü havalimanında görülen tek hava aracı, test için 30 metre yukarından geçen uçak oldu.

İŞ İNSANLARI ÇALIŞMALARDAN MEMNUN

Temeli 2013’te atılan ve bugüne kadar 3 kez açılışı yapılan Uluslararası Çukurova Bölgesel
Havalimanı için verilen sözler havada kaldı. Hükumetin her seçim döneminde “bitireceğiz” dediği havalimanı inşaatı ilerlese de yatırımcının beklediği açılış henüz gerçekleşmedi. Faaliyete geçtiğinde yıllık 30 milyon yolcuyu ağırlaması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndaki çalışmaları yerine inceleyen iş insanları çalışmalardan memnun. Yüklenici firma yetkililerinden çalışmalara dair bilgi alan Mersin Sanayici İş İnsanları Derneği (MESİAD) heyeti umutlu konuştu.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, otoban-OSB bağlantı yolu çalışmaları, OSB genişleme…

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği – Mesiad paylaştı: 6 Temmuz 2019 Cumartesi

“İLK PİST TAMAMLANDI”
Havalimanının ilk pistinin tamamen bittiğini dile getiren MESİAD Başkanı Hasan Engin,
“Burası 8 milyon metre kare bir alan. Bu alanın 1 milyon 200 bin metrekaresi beton kaplama. Birinci pist tamamen bitmiş durumda. 3 bin 500 metre uzunluğunda. 75 metre genişliğinde bir alan. İkinci pistte de toprak işleri tamamlanmış durumda. Şu anda çalışmalar devam ediyor. 500’ü aşkın personel çalışıyor. Her noktada çalışma var; terminal binaları, servis yolları tamamlanıyor. İlk pist için 30 metre yukarıdan deneme uçuşu gerçekleştirildi. 5 gün önce de bir test uçuşu gerçekleştirildi fakat çizgiler çizilmediği için yere inemedi. Pist kalınlığı yeterli seviyede, testten geçmiş durumda. İklimimize göre bir çalışma. Asfalt olsaydı erime olabilirdi ama beton olduğu için böyle bir sorun olmayacak. 1 ay sonraki testlerde uçakların inebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.