Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havayollarında sadece 4 ayda 50 milyonun üzerinde yolcu taşındığını belirterek, “Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Hava ulaşımı her yıl kendi rekorunu kırıyor. Havalimanlarımız bir günde 416 binin üzerinde yolcu ağırlıyor. Bu yıl ise havayollarında ülkemiz 200 milyon yolcuya koşuyor” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını gerçekleştirdiklerini ve yapılan yatırımlarla özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinin Türkiye olduğunu belirterek, “Bu süreçte 80 yılda yapılan 26 aktif havaalanı sayısı iki kattan fazla artarak 55’e ulaştı. Bu sayede, 2003 yılında toplam 34 milyon olan yolcu sayımız 180 milyonu aştı. Hiç uçağa binmeyen milyonlarca insanımız artık neredeyse tüm seyahatlerini uçakla yapabilir hale geldi” dedi Havayollarında ilk 4 aylık verilerin de yine hava ulaşımında Türkiye’nin kendi rekorunu kıracağını gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, geçen yılın aynı dönemine göre yolca sayısında yüzde 7,5’lik bir artış olduğunu açıkladı.

-4 Ayda 50 Milyon 360 Bin Yolcu

Bakan Yıldırım, 2015 yılının ilk 4 ayında havayollarını kullanan yolcu sayısının 46 milyon 800 bin olduğunu kaydederek, “Bu yılın ilk 4 ayında yolcu sayısı 50 milyon 320 bini geçti. Bir önceki döneme yolcu sayısında yaşanan artış yüzde 7,5’u buldu. Havayollarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı ise geçen yılın ilk 4 ayında 500 bindi. Bu yıl ise bu sayı yüzde 7,4 artışla 537 bini geçti. Söz konusu dönemde havayolu ile taşınan yük miktarı ise 816 bin tondan 840 bin tona çıktı” dedi.

-Havalimanları Günde 4 Bin 480 Uçak Ağırlıyor

Bakan Yıldırım hava yollarında yaşanan büyümenin yapılan yatırımlar neticesinde her yıl artarak sürdüğüne işaret ederek, “Yaptığımız yatırımlar ve düzenlemeler sayesinde hem bilet fiyatları düştü hem de şehirlerimizin büyük bölümüne havayoluyla ulaşım sağlandı. Yatırımlarımız sayesinde 13 yıldır devam eden büyüme hızımız, katlanarak artmaya devam etti. Yaptığımız yatırımlar meyvesini verdi. Artık havalimanlarımız ortalama bir günde 416 binin üzerinde yolcu ağırlar hale geldi” dedi. Bakan Yıldırım, havalimanlarının bir günde ağırladığı uçak sayısının ise ortalama 4 bin 480’e ulaştığının altını çizdi.

-“Büyümede En Fazla Payı İstanbul Aldı” 

Bakan Yıldırım, havayollarını kullanan yolcu sayısının bu yıl beklentileri aşacağına inandığını ifade ederek, “ilk 4 aylık veriler sonrasında havayollarında bu yıl sonuna kadar 200 milyon yolcuya ulaşılacak gibi görünüyor” dedi. Bakan Yıldırım, havayolunda yaşanan büyümeden en fazla payı ise İstanbul’un aldığını vurgulayarak, “Bu yılın ilk ayında 50 milyon 320 bin olan yolcu sayısının 27 milyon 930 bini İstanbul havalimanlarını kullanmış durumda. Sadece Atatürk Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 18 milyon 860 bini geçiyor. Geçen yıla göre de yüzde 4 artış yaşamış. Sabiha Gökçen Havalimanı ise geçen yıla göre yüzde 17’lik büyüme yaşayarak 9 milyon 71 bin yolcu ağırlamış durumda” dedi.

İstanbul Yeni Havalimanı 26 Şubat 2018’de Açılacak

Atatürk Havalimanı’nın artık büyüyemeyecek durumda olduğuna işaret eden Yıldırım, bu nedenle İstanbul’a yapılan Yeni Havalimanı’nın bir an önce bitirilmesine büyük önem taşıdığını söyledi. Yıldırım, “Yaşanan büyümelerin önünü kesmemek, büyümelerine destek olmak için bize düşen görev ihtiyaç duyulan ölçekte havalimanları sağlamak. İşte bu noktada inanıyorum ki; İstanbul Yeni Havalimanı; İstanbul’un yanı sıra Asya ve Afrika kıtalarının ihtiyacını karşılayacak ve İstanbul’u uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecek. Bu kapsamda dünyanın en büyüğü olacak havalimanının ilk etabını 2018 yılının 26 Şubat’ında açmayı planlıyoruz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.