Katar Sivil Havacılık Otoritesi (QCAA) Qatar Airways’e gövde yüzeyindeki bozulmalar nedeniyle 13 Airbus A350 geniş gövdeli uçağın yere indirilmesi talimatı verse de Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) konuyla ilgili tam tersi görüş bildirdi. EASA, uçağın yapısını etkileyebilecek herhangi bir boya ve koruma bozulması belirtmediği veya “başka riskler” getirmediği için potansiyel riskler üzerinde herhangi bir önlem alma niyetinde olmadığı bildiriliyor.

10 Ağustos 2021’de medyaya konuşan ve adını vermeyen EASA yetkilisi, sağlanan verilere göre 13 Qatar Airways uçağının yüzey boyası ve korumasında bildirilen bozulmaların hiçbirinin uçakların yapısını etkileyemeyeceğini ve bu şekilde potansiyel risklere neden olamayacağını belirtti. EASA, diğer hava taşıyıcılarından hiçbirinin herhangi bir “boya ve koruma hasarı” bildirmediğini savundu ve “Şu anda Tasarım Durumu olarak herhangi bir işlem yapmayacağı” sonucuna vardı.

*

Ağustos ayı başında Katar Sivil Havacılık Otoritesi (QCAA), Qatar Airways’in Airbus A350 uçağından 13’ünü yere indirdiğini bildirdi. Karar, bazı A350’lerde boyanın altındaki yüzeyin daha hızlı bir şekilde bozulması nedeniyle alındı.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker 5 AğustosTa Reuters’e verdiği demeçte, “Bu son gelişmeyle, Airbus’ın bu konuya gereken özeni göstermesini içtenlikle bekliyoruz.” dedi.

Qatar Airways, Haziran 2021’de Airbus A350 uçak kalitesi sorunlarıyla ilgili sorunu dile getirdi. Katar havayolunun CEO’su, anlaşmazlık çözülmezse Airbus’tan teslimat almayı reddedecekleri konusunda uyardı.

Qatar Airways’in Airbus ile Airbus A350 uçağının kalitesi konusundaki tartışması görünüşte çözülmedi.

Al Baker, Temmuz 2021’deki FlightPlan III web semineri sırasında “Bu uçaklarla ilgili ciddi sorunlar olduğu gerçeğini görmezden geliyorlar, ciddi endişelerimiz var.” açıklamasında bulunmuştu.

Qatar Airways’in Airbus A350 XWB uçağı filosu, Planespotters.net verilerine göre şu anda 53′. Doha merkezli hava taşıyıcısının ortalama 2,7 yıllık 19 Airbus A350-1000 ve 34 Airbus A350-900 uçağı bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.