Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), son altı ay içinde COVID-19 geçiren veya koronavirüse karşı tamamen aşılanmış yolcular için testi ve karantinadan vazgeçilmesini tavsiye etti.

Her iki kurum tarafından 17 Haziran’da yeni versiyonu yayınlanan protokolünün yeni versiyonunda EASA, aşı sertifikalarını (yolcunun) geldiği ülkeden yalnızca bir kez kontrol etmeyi teklif etti. Birden fazla kontrolün reddedilmesi, kontrol noktalarında kuyruk oluşmasını önleyecektir.

Belgenin yeni versiyonunda, zorunlu maske takılması ve mümkünse 1 metre mesafeye uyulması tavsiye edildi. Bunun nedeni, ilk olarak, aşılamanın koronavirüse karşı yüzde yüz koruma sağlamaması ve ikinci olarak nüfusun önemli bir bölümünün hala aşılanmamış olmasıdır.

EASA ayrıca havalimanı İşleticilerine terminallere giriş kısıtlamalarını uzatmalarını tavsiye etti. Yalnızca yolcuların ve personelin girmesi öneriliyor.

Aynı zamanda, hastalığın bulaşma riskini azaltmak için havalimanlarında kalabalık yerlerde kuyruk oluşmaması için önlemler almalıdır.

Hava yolu şirketlerine yolcuların mümkün olduğunca uzak oturmalarını sağlamaları tavsiye edildi.

Uçaktan iniş veya biniş otobüslerle yapılıyorsa, havaalanları daha fazla ulaşım imkanı sunulması istendi. 

COVID-19 Havacılık Sağlık Güvenliği Protokolünün zorunluğu yok. Avrupa’daki her ülkeye kendi kurallarını koyma hakkı veriliyor; ancak birçok Avrupa ülkesi EASA tavsiyelerini dikkate alıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.