Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Airbus A350-900 tipi yolcu uçaklarında motorda patlamaya sebep olabilecek hidrolik pompasındaki aşırı ısınma sorunu için yazılım güncelleştirilmesi yapılmasına karar verdi.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) hidrolik pompasının sıcaklığıyla ilgili olarak ölçülen değerlerde bir hata olmasının motorda patlamaya kadar gidecek bir probleme sebep olabileceğini tespit etti. Yakıt tankı içindeki soğutmayı sağlayan sistemi çalıştıran pompalardaki ısınmanın yakıt tanklarına çok yakın olması nedeniyle ciddi bir probleme yol açabileceği ön görülerek önlem alınması istendi.

İlk düzeltme denemesi Alman Lufthansa’ya ait Airbus A350-900 uçaklarında denenirken sistemin ısınma problemini kontrol altında tuttuğu tespit edildi. Kısa vadede tüm Airbus A350-900 serisi uçaklarda yazılım güncellemesi ile kontrol altına alınacak problem için Airbus mühendisleri harekete geçerek pompaların yeri ve soğutma sistemi konusunda yeni bir yerleşim hazırlanması için harekete geçti.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.