2018 yılından itibaren havacılık sektöründe ciddi olumsuzluklar, olaylar ve kazalar yaşandı. 2022 yılı havacılıkta bir toparlanma yılı oldu diyebiliriz. Dolayısıyla 2023 yılı ilk yazımda hepimiz için iyi dileklerimi sunmak, sektörel önerilerimi paylaşmak istiyorum.

2018 ve 2019 yıllarında 5 ay içinde 2 Boeing 737 Max uçağının kaza yapması ve 346 kişinin yaşamını kaybetmesi bu döneme damgasını vurmuştu. Kazaların ardından araştırma sürecinde ve sonrasında iyileştirme döneminde MAX uçakları yaklaşık 18 ay süreyle uçuştan ayrı kalmıştı.

2020 Ocak ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid salgını nedeniyle diğer sektörlerde olduğu gibi havacılık sektörü de belki de bugüne kadar en ciddi problemle karşı karşıya kaldı. Yaklaşık bir sene havayolu yolcu taşımacılığı neredeyse tamamen durdu. Sadece kargo taşımacılığı, iş uçakları ve insani amaçlı uçuşlar yapılabildi. Bu dönemde milyonlarca havacılık sektörü çalışanı ya işsiz kaldı ya da ücretsiz izne çıkarıldı. Çalışanlar için zor günlerdi.

2022 yılında havayollarında 6 ölümlü kazada toplam 156 kişi hayatını kaybetti. Geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında daha emniyetli bir yıl olduğu söylenebilir. IATA’nın 2022 emniyet raporu yayınlandığında daha kesin bilgi vermek mümkün olacaktır.

Havacılıkta geçmişten bugüne söylenen çok önemli bir söz vardır. “Havacılıkta kurallar kanla yazılılmıştır”. Dolayısıyla sürdürülebilir emniyetli operasyon için kuralların dışına asla çıkılmaması gerekir. Bu gereklilik işletmenin en üst yöneticisinden aprondaki çalışana kadar geçerlidir. Operasyonu ilgilendiren her adımda kurallar çerçevesinde davranmak gerekir. Unutulmamalıdır ki birimler yöneticilerinin yetkinlikleri oranında başarılı olabilir. Bilhassa hayati önemdeki birim yöneticilerinin o konudaki gerekliliklere ve tecrübeye sahip olması işletmenin yarınları için olmazsa olmazıdır. Kuralları uygulamak ve doğru seçim en ucuz ve en emniyetli yoldur. Bilhassa atılan adımlarda doğru risk değerlendirmesi yapmak ve karar vermek başarının anahtarıdır.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023’ün sadece ulusal havacılığımızda değil, tüm havacılık sektöründe sağlıkla emniyetli mutlu bir yıl olmasını dileriz.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.