Birleşik Krallık Dolandırıcılık Ofisi (SFO), Bombardier ve Endonezya’nın devlet havayolu Garuda ve Kanadalı Bombordier, hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Bombardier’in havayoluyla 2011 ve 2012’de yaptığı anlaşmalara ilişkinr incelemesinde, şirketle ilgili Bombardier CRJ1000 uçaklarının satın alma ve kiralama sözleşmeleri soruşturuluyor.

Kanadalı şirket, Garuda’nın eski başkanı Emirsah Satar’ın Mayıs ayında yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından Endonezya mahkemesi tarafından sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından iç denetim başlatıldığını söyledi. Bu davada Bombardier, Airbus SE ve Rolls-Royce dahil olmak üzere birkaç farklı üreticiden  de söz ediliyor. Şirket, ne Bombardier’in kendisi, ne de çalışanlarının suçlanmadığını  açıkladı.

Mahkeme kararına göre Satar’ın Endonezya Hükümetne devlete 1.6 milyon dolar iade etmesi gerekecek.Satar ayrıca yaklaşık 70 bin dolar  para cezası ödeyecek.

 Öte yandan Bombardier, “SFO ile şirketin iç soruşturmasının durumunu ve soruşturmada düzenleyiciye gönüllü yardım olasılığını tartıştığını” belirtti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.