Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuFAA, 737 MAX’in uçuşa geri dönmesi için pilotlara zorunlu simülatör eğitimine kapıyı...

FAA, 737 MAX’in uçuşa geri dönmesi için pilotlara zorunlu simülatör eğitimine kapıyı açık bırakıyor

FAA Yöneticisi Steve Dickson, 20 Kasım’da Dubai Hava Şovu’nda MAX uçağına geçiş eğitiminin bir parçası olarak simülatör eğitimini de içereceğini ifade ederek “şu anda söylemek imkansız” dedi. Bunu simülasyon sonuçlarının belirleyebileceğini belirtti.

Boeing, beş ay içinde meydana gelen iki kaza sonrasında MAX uçuş kontrol bilgisayarı yazılımında yapılan revizyonların ve ortaya çıkan ilgili eğitimi revize etmenin son aşamada olduğunu açıkladı.

MAX’ın tekrar uçmasının güvenli olduğunu gösterme çabası, Boeing’in hem mühendislik hem de uçuş simülatörlerinde pilotlar tarafından yapılan değişikliklerin doğrulanması çabasının ardından Boeing’in bir sonraki adımları arasında. Dickson, pilotların çoklu arızaları önceliklendirmesi ve yönetmesi gereken yüksek iş yükü senaryolarını içeren testlerin “önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini” söyledi. Diğer adımlar, değişikliklerin ayrıntılandırılması ve bir sertifikasyon uçuşunun gerçekleştirilmesi ve tüm dokümantasyon incelemelerinin tamamlanmasını içeriyor.

Gözden geçirilmiş eğitim modülleri de doğrulanmalıdır. 737’nin önceki nesillerinden MAX’e geçiş yapan pilotlar için zorunlu eğitimin bir parçası olarak görüneceği yerdir. Uçuş Standardizasyon Kurulu’nun Gözden geçirilmiş önceki taslakları zorunlu simülatör eğitimini içermiyordu, ancak daha sonra MAX uçuş kontrol yazılımı üzerinde çalışmalar yapıldı ve simülatör eğitimi gerekebileceği düşünülüyor.

Yeni eğitim, MAX’ın manevra özellikleri artırma sistemi (MCAS) uçuş kontrol özelliklerini kapsayan modülleri içerecek. Kaza raporunda da yer aldığı gibi MCAS, her iki MAX kazada da rol oynadı ve düzenleyicilerin mantığındaki değişiklikleri önermelerine yol açtı. Bu değişiklikler, otomatik STOL önleyici sistemin gerçek durumda kumanda vermesini sağlayacak şekilde çalışmasını gerçekleştirecektir. Her iki kaza öncesinde hatalı sensör verileri MCAS’yi tetikleyerek, uçuş ekibini de şaşırtan kontrol edilemeyen dalış kumandası vermesine yol açtı.

MCAS, MAX uçuş dökümanlarında yer almadı ve geçiş eğitimine dahil edilmedi.

Dickson, FAA’nın MAX’in uçuşa geri dönüş çabasında herhangi bir zaman çizgisini takip etmediğini vurgulayarak “Çok düzenli ve doğru yolda olduğumuzdan emin olacağız” dedi.

Haberde, FAA tarafından kaza sebebinin MCAS’in uygun çalışmaması olduğu, MAX uçağına geçiş için simülatör eğitiminin gerekebileceği ve MCAS sistemine dökümanlarda yer verilmemesinin hata olduğunu ifade etmesi açıkça yer almaktadır.

FAA’nin bu gün açıkça kabul ve ifade ettiği konuların 10 Mart 2019’dan bu yana paylaştığımız yazılarımızda tamamının yer aldığı görülecektir.

Emniyetli Uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E )

Kaza Araştırma Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...

Pilotlar uçak üreticilerini ‘kârı emniyetin önüne koymakla’ suçluyorlar

Avrupa pilotlar birliği başkanı Euractiv'e yaptığı açıklamada, AB havacılık düzenleyicisini iş dünyasına aşırı yakın...

Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Helikopter Gece Uçuşunda Düştü

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Black Hawk Helikopteri 3 Şubat 2024 günü Hatay’dan Gaziantep’e gece...

Yıllar Öncesinde Yaşanan Bir Kaza ve Gerçek Hikayesi

Değerli okurlarımız, bugün sizlere bundan 52 sene önce 13 Ekim 1972’de Uruguay Hava Kuvvetlerinin...

Kokpit Ses Kayıt Cihazı (CVR) Tartışması

Bugün olduğu gibi, CVR için gereken kayıt süresinin uzunluğuna ilişkin dünya çapında düzenlemelerde dikkate...