ABD Federal Havacılık Kurumu’nun (FAA), Boeing 737 MAX’in uçuşa geri dönmesine izin verme kararının, en azından kısmen yabancı havacılık organizasyonlarından gelen girdilere dayanabileceği, ancak ABD otoritesinin sürecin devamı için uzlaşıya gerek duymayacağı belirtildi.

23 Mayıs’ta FAA tarafından düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından gelen havacılık otoritesi kuruluşların toplanmasının ardından gazetecilere konuşan FAA Başkanı Daniel Elwell, Boeing’in 737 MAX’ın manevra özellikleri artırma sistemindeki (MCAS) değişikliklere ilişkin son başvurusunun alınmadığını doğruladı. Paket FAA’nın eline geçtiğinde, Teknik Danışma Kurulu’nun bulguları ve uluslararası meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler dikkate alınarak nihai risk değerlendirmeleri ve analizlerimiz yapılacaktır.” dedi. Teknik Danışma Kurulu Boeing’in önerilen MCAS değişiklikleri hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlama görevi olan müşterek olarak oluşturulmuş bir ekipten oluşuyor.

Elwell, uzlaşının halkın güveni için faydalı olacağı değerlendirilmesine rağmen, Etiyopya Hava Yolları’nın 10 Mart’ta yaşanan 302 sefer sayılı kazasını takiben her ülkenin 737 MAX uçaklarının uçuşlarını kendi kararları ile durdurduğu gibi bundan sonraki süreçte de kendi parametrelerine dayanarak kendi kararlarını vermeleri gerektiğini yineledi.

Elwell, “Diğer ülkelerin başka karar alma süreçleri var. Diğer ülkelerin kararlarından etkilenmiyorum. Kendi sürecimiz ve topladığımız verilerden hareket ediyorum.” dedi.

Elwell, FAA’nın 737 MAX’ın uçuş yasağını ne zaman kaldıracağı konusunda bilgi vermeyi reddederken “MAX’in emniyetle tekrar uçuşa verilebilmesi için inanılmaz derecede yoğun ve sağlam bir süreçten geçiyoruz. Bu emniyet olayını çözene kadar MAX’ın uçuşunu izin vermeyeceğiz.” dedi.

FAA, hamleyi ilk yapan kişi olmakla birlikte, başka ülkelerin ABD otoritesi ile adım adım ilerleyip ilerlemeyeceği belli değil. Kanada’nın da aralarında olduğu bazı ülkeler Boeing’in değişiklikleri için kendi incelemelerini yapması bekleniyor ve bu da uçakların yerde kalma süresini uzatacak.

Kanada Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Direktörü Nicolas Robinson, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Kanada Ulaştırma Bakanlığı, yapılan değişiklikler Kanada tescilli uçaklar için kabul edilmeden önce kendi incelemesini yapacak. MAX tasarımını incelediğimizde, yazılım güncellemesi halen devam ediyor.” dedi.

Fort Worth’daki toplantıda 33 sivil havacılık kurumundan yaklaşık 60 temsilci yer aldı. Elwell, diyaloğun devam etmesine izin vermek için programlanan süre bir saatten fazla aşıldı, tartışmaların “Hem kapsamlı hem de yapıcı” olduğu ifade edildi.. FAA, gruptan “açık” sorularla karşı karşıya kaldı, ancak 737 MAX’ın sertifikalandırılmasıyla ilgili kararlar veya uçakların uçuşunu durduran son kişinin ABD olmasına ilişkin kesin bir eleştiri yapılmadı.

GÜNDEMDE PİLOTLARIN EĞİTİMİ DE VARDI

Bazı ülkeler, 370 uçaklık filoyu tekrar hizmete sokmanın bir koşulu olarak pilotların 737 MAX simülatörlerinde eğitim almaları gerektiği konusunda ortak görüş belirtirken FAA Başkanı Elwell, toplantıda hiç kimse “Ayağa kalkıp, henüz bitmemiş bir temel eğitim paketinin bir parçası olarak simülatör eğitimi alınması gerektiğini söylemedi” dedi. Eğitim standartlarının taslağı bir simülatör eğitimi önermiyor, ancak Elwell, “Nihai paket FAA’nın görüşünü değiştirebilir. Hiçbir şey sonlanıncaya kadar kesin değildir” dedi.

BOEING, ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Boeing, bazı FAA talepleri üzerinde çalıştığını ve ardından sertifika testlerini tamamlamayı planladığını söyledi. Üretici, “FAA’dan gelen bilgi taleplerini aldığımızda, bir sertifikasyon test uçuşu planlamaya ve son sertifika belgelerini sunmaya hazır olacağız” dedi.

Büyük resme bakıldığında, Elwell, devam etmekte olan FAA sertifikasyon süreci incelemelerinden öğrenilen dersleri toplamak için çok erken olduğunu söyledi. Elwell “Ne önerileceğini tahmin edemiyorum, nitelikli uzmanların süreçlerimize baktıklarında tavsiyelerde bulunarak bizlere yardımcı olacaklarını biliyorum.” dedi.

SÜREÇ  UZAYACAK

Öte yandan, CNBC’den Leslie Josephs’nin haberinde özet olarak Avrupa Pilotlar Birliği, 23 Mayıs 2019 Perşembe günü Avrupa Havayolu Emniyet Ajansı’nı (EASA) uçakların tekrar uçmalarına izin verilmeden önce Boeing 737 MAX’in bağımsız incelemesini yapmaya çağırdığı bilgisi verildi.

23 Mayıs’ta FAA tarafından gerçekleştirilen toplantı bilgileri ve sonrasında Avrupa Pilotlar Birliği’nin talepleri 737 MAX uçaklarının tekrar uçuşa verilmesi sürecinin uzayacağını göstermekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.