Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

FAA ve EASA, gelecekteki havacılık zorluklarına yönelik işbirliğini artırmayı taahhüt ediyor

13 Haziran’da Washington’da düzenlenen Uluslararası Emniyet Konferansı’nda Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), hızla gelişen havacılık endüstrisini ve gelecekteki teknolojik gelişmeleri ele almak için işbirliklerini güçlendirme sözü verdi.

FAA Yöneticisi Mike Whitaker ve EASA İcra Direktörü Florian Guillermet, güvenliği ve modernizasyonu sağlamak için birleşik bir stratejik yaklaşıma duyulan ihtiyacı vurguladı. Sürdürülebilirlik için yeni teknolojilerin aciliyetine ve nesiller arası iş gücü değişiminin yanı sıra yapay zeka gibi yeniliklerin hızla ortaya çıkışına dikkat çektiler.

Alınan kararlar şu şu şekilde;:

  • Emniyet gözetimi konusunda işbirlikçi çabaların ve bilgi alışverişinin arttırılması.
  • Tekrarları azaltmak ve risk temelli bir yaklaşım benimsemek için ABD-AB Havacılık Güvenliği Anlaşmasından yararlanmak.
  • Yeni teknolojilere yönelik sertifikasyon faaliyetleri ve operasyonel çerçeveler üzerinde işbirliği yapmak.
  • Özellikle sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) gelişiminde sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi.
  • Siber güvenlik ve GPS/GNSS müdahalesi gibi sistemik güvenlik risklerini ve ortaya çıkan zorlukları ele almak.

Yaklaşık 400 üst düzey havacılık profesyonelinin katıldığı konferans, sektördeki değişikliklere ayak uydurmak için uluslararası düzenleyici işbirliğinin öneminin altını çiziyor. Bir sonraki konferans 10-12 Haziran 2025 tarihleri ​​arasında Köln’de düzenlenecek.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR