İki ölümlü kazadan sonra uçağın uçuşa dönmesine izin verilip verilmeyeceği FAA tarafından değerlendirilirken, Federal Havacılık İdaresi başkanı, Boeing’in iyileştirmeleri tamamlanan 737 MAX uçağının test uçuşunu Çarşamba günü TSİ ile 19.00-21.00 saatleri arasında 2 saat uçarak gerçekleştirdi.

FAA Yöneticisi Stephen Dickson, iki saatlik bir uçuş sırasında kaptan koltuğuna oturdu. Bir FAA sözcüsü, King County Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yapan uçakta Boeing pilotlarının da olduğunu söyledi.

FAA’nın en önemli iki yetkilisi Dickson ve Yardımcısı Dan Elwell, uçuş sonrasında yaptıkları basın toplantısında katılımcıların sorularını cevapladı.

Dickson, basın toplantısında Yaptığı test uçuşunun FAA tarafından yürütülen resmi sertifikasyon sürecinden ayrı olduğunu açıkça belirtmek istediğini söyledi. Geçen yıl Dickson, 737 MAX’ı kişisel olarak uçuracağını ve “ailesini rahatlıkla uçağa bindirinceye kadar” sertifikayı imzalamayacağını söylemişti.

Dickson, Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulunun yakın zamanda Londra Gatwick Havaalanındaki çalışmaları sırasında gördükleri aynı eğitimi aldığını ve ardından 737 MAX simülatöründe bir seans uçtuğunu söyledi.

Dickson uçağın eğitimini ve kullanımını ilk elden deneyimlemek benim için önemliydi, böylece bu süreçte ilerlerken mümkün olan en eksiksiz anlayışı elde edebilirim ”dedi.

BOE701 flightpath (Image: Flightradar24)Uçuş sitesi Flightradar24.com’dan alınan verilere göre mürettebat, Cascade Range üzerinden doğuya, Washington eyaletine doğru ilerlerken uçağın yön, hız ve irtifasını defalarca değiştirdi.

“Uçuş sırasında gördüklerimi beğendim, ama bu Boeing ekibi ve FAA ekibi için bazı bilgilendirme öğelerim olmadığı anlamına gelmez. Onlarla paylaşacağım bazı gözlemlerim var. Bu, ileriye dönük sürece dahil edilecek.” diye konuşan Dickson toplantıda, kendisinin ve meslektaşlarının, kazalarda yaşamını yitirenlere ve ailelerine karşı ciddi sorumlulukları olduğunu ve sorunların düzeltilmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti.

FAA, iki ölümlü kazada rol oynayan bilinen emniyet sorunları “yeterince ele alınana kadar” 737 MAX için yolcu taşıma iznini onaylamayacak.

Dickson, “Sürecin sonuna geldik, ancak bu, işi belirli bir tarihe kadar halletmek için kestirme yollardan yararlanacağımız anlamına gelmiyor”  vurgusunda bulundu.

Washington’da Kongre Ulaştırma Komitesi, FAA’nın yeni uçakların onay prosedürlerini değiştiren yasayı onayladı, buna ajansın Boeing çalışanlarına ve diğer uçak üreticilerine temel emniyet analizlerini gerçekleştirmesi için güvenmesi de dahildir.

Tasarı, FAA’nın kendi şirketlerinin uçaklarını incelemek için özel sektör çalışanlarını kullanmasını ortadan kaldırmayacak, yasa koyucular, FAA’nın işi yapmasının çok pahalı olacağına ve havacılık şirketlerinin daha fazla teknik uzmanlığa sahip olduğuna inanıyorlar. Yasa tasarısı, emniyet analizi yapan şirket çalışanlarının seçilmesi ve özel sektörün işleri konusunda hukuki cezalar verilmesi konusunda FAA’ya izin vermektedir.

Tasarı, uçak üreticilerinin FAA’ya, havayollarına ve pilotlara bir uçağın konumunu değiştirebilecek otomatik sistemler hakkında bilgi vermesini gerektirecek. Üst düzey FAA yetkilileri ve pilotlar, Endonezya’da Ekim 2018’de meydana gelen ilk kazanın sonrasına kadar, MCAS adı verilen MAX üzerindeki anti-stall sistemi hakkında bilgi sahibi değildi. Beş ay sonra, Etiyopya’da başka bir MAX daha düşmüş ve toplam 346 kişi yaşamını yitirmişti.

Washington Temsilcisi Devlet Havacılık Alt Komitesi Başkanı olan Demokrat Rick Larsen, “Emniyet, FAA için birincil rol olmalı ve soruşturma raporumuzda sahip olduğumuz endişelerden biri de Boeing ve FAA’nın çok yakın olduğu ve bunun ayrılması gerektiğidir” dedi

Basın toplantısında Dickson’un açıklamalara göre teknik açıdan sertifikanın yenilenmesi için sorun kalmadığı anlaşılmaktadır. Bununla beraber uçağın ticari uçuşa başlayabilmesi için uçuş ekiplerinin eğitimlerinin ve uçaklarda yapılacak değişikliklerin tamamlandığından emin olunması beklenecektir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz,

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.