Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

FedEx, Avrupa çapında işten çıkarmalara Brüksel Havalimanından başlıyor

 

Uluslararası kargo şirketi FedEx, Çarşamba günü yapılan olağanüstü iş konseyi toplantısında Belçika’da 385 çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Duyuru, Avrupa çapında 2.000 kişinin işten çıkarılmasına yönelik daha geniş bir planın parçası. Şirket açıklamasında FedEx, indirimin 1.700 ila 2.000 pozisyonu etkileyeceğini belirtti.

Belçika’daki işten çıkarmalar öncelikle FedEx’in yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı Zaventem’deki Brucargo nakliye havaalanındaki operasyonlarını etkileyecek. Toplu işten çıkarmaları düzenleyen Renault yasası bu duyuruya yanıt olarak devreye girdi.

Liège’deki FedEx sitesi bu işten çıkarmalardan etkilenmedi. FedEx, 2022’nin başlarında faaliyetlerinin üçte ikisini Liège Havaalanından Paris Charles de Gaulle Havalimanına taşımıştı; bu da 150’den fazla iş kaybına ve yüzlerce çalışanın çalışma koşullarında önemli değişikliklere yol açtı.

FedEx, Renault prosedürünün sonucuna bağlı olarak iş kesintilerinin ağırlıklı olarak BT, Pazarlama ve Planlama ve Mühendislik departmanları olmak üzere arka ofis ve ticari ekip üyelerini kapsayacağını belirtti. Şirketin hava ve kara merkezlerinde doğrudan gönderilerle ilgilenen çalışanların bu durumdan etkilenmesi beklenmiyor.

Sendika temsilcileri, bu işten çıkarmaların FedEx’in maliyetleri düşürme stratejisinin bir parçası olduğunu savunuyor. Flaman sendikaları BBTK, ACV Puls ve ACLVB yaptıkları ortak açıklamada, ” Kendilerini şirkete gönülden adayan çalışanların yıllar süren özverilerinin göz ardı edilmesi anlaşılmaz ” dedi.

FedEx, bu önlemlerin şirketin uzun vadede güçlendirilmesi açısından hayati önem taşıdığını savunuyor. Bu, FedEx’in 2016 yılında TNT’yi satın almasından bu yana beşinci işten çıkarma turuna işaret ediyor.

Sendikalar, duyuruya yanıt olarak çalışanların gerçekleştireceği her türlü eylemi destekleme niyetlerini dile getirdi. CGSLB sendikası, “Birçok işçinin yıllarca süren özverisinin bir kenara atılmasını anlaşılmaz buluyoruz” açıklamasında bulundu. Geçmişteki mali yeniden yapılandırmanın, aceleci maliyet düşürmenin feci sonuçlara yol açabileceğini gösterdiğini söyleyen sendika, doğrudan işten çıkarmalardan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapacağını duyurdu.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR