Salı, Temmuz 23, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Starliner’ın Dünya’ya dönüşü 18 Haziran’a ertelendi

İlk Boeing Starliner uzay aracının Dünya’ya dönüşünün 18 Hazirana ertelendiği açıklanırken, NASA astronotları Barry Wilmore ve Sunita Williams, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) birkaç gün daha geçirecekler. 

Boeing CST-100 Starliner’ın 14 Haziran 2024’te geri dönmesi bekleniyordu, ancak uzay yürüyüşünün gerçekleştirilebilmesi ve mühendislerin sistem kontrollerini tamamlamak için daha fazla zamanları olması için şimdi ertelenecek.

“NASA ve Boeing Uzay ekipleri, ajansın Boeing mürettebat uçuş testi için 18 Haziran Salı gününden daha erken olmayan bir dönüş tarihi belirledi. Yörüngede geçirilen ek süre, mürettebatın 13 Haziran Perşembe günü uzay yürüyüşü yapmasına olanak tanırken, mühendisler de Starliner sistemlerinin kontrollerini tamamlayacak” .

Uzay ajansı, astronotlar Tracy C. Dyson ve Matt Dominick’in, radyo frekansı kümesi adı verilen arızalı bir elektronik kutunun uzay istasyonunun sancak yapısındaki iletişim anteninden çıkarılmasını tamamlamak için istasyonun “Quest hava kilidinden” çıkacaklarını doğruladı. ”

Boeing’T yapılan açıklamada, CST-100 Starliner’ın 18 Haziran 2024’ten itibaren geri dönüşünün “bekleyen zamana ve uzay aracının hazır olmasına” bağlı olduğu bildirildi. 

Boeing ekipleri ayrıca, servis modülünün helyum manifoldlarındaki beş küçük sızıntının, eğer varsa, görevin geri kalanında ne gibi etkileri olabileceğini de değerlendiriyor. 

NASA daha önce, 5 Haziran 2024’te ISS’ye giden Starliner misyonundan yaklaşık 12 saat sonra gemide üç helyum sızıntısının tespit edildiğini açıklamıştı.    

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR