Frankfurt Havalimanı, aprondaki araç filosunu kademeli olarak alternatif sürüşlere dönüştürüyor. Havalimanı işletmecisi Hessen eyaleti Hükümetinden mali destek alıyor. İki yeni finansman bildirimi, şimdi havalimanı grubuna toplam yaklaşık 690 BinEuro vaat ediyor. 464 Bin Euro, ilgili bir şarj altyapısının kurulması için harcanacak. Elektrikle çalışan iki yolcu otobüsü satın almak için 225 bin Euro kullanılacak.

Fraport, 2024’ün sonuna kadar aprondaki yükleme tesislerinin genişletilmesi için toplamda yaklaşık 1,2 milyon avro yatırım yapacak. Havalimanı işletmecisi şu anda yer hizmetleri için özel araçların elektrifikasyonu için aynı dönemde 17 milyon euro yatırım yapmayı planlıyor.

Şarj altyapısını genişletme projesi Ekim ayında iki hızlı şarj cihazının devreye alınmasıyla başlayacak. Toplamda, Fraport ağı 34 hızlı şarj noktasıyla genişletecek. Bu kapasite artırımı kapsamında iki adet pop-up şarj parkı planlanıyor. Bunlar, her biri aprona esnek bir şekilde yerleştirilebilen dokuz hızlı şarj noktasına sahip çelik çerçeveler. Sekiz araba veya bagaj traktörü için yer var. Alternatif olarak bir şarj parkı, bir otobüse veya bir uçak traktörüne akü gücü de sağlayabilir.

Ayrıca, yer hizmetleri yolcu otobüsü filosu için rezervasyon aracına bir ara yüz içerecek ayrı bir yükleme deposu planlanıyor.  Buna göre sevk planlama sadece müsaitlik durumunu değil, aynı zamanda otobüslerin şarj durumunu da takip edebilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.