Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından yürütülen Hava Aracı Emniyet Denetlemeleri (SAFA) kapsamında Türkiye, bulgu ortalaması en düşük 4. ülke konumuna yükseldi.

Avrupa’ya yaptıkları uçuşlarda gittikleri ülkelerin Sivil Havacılık otoriteleri tarafından denetlenen Türk hava yolu işletmeleri, önemli bir başarıya daha imza attı.

2016 yılında Türk uçaklarına Avrupa’da yapılan Hava Aracı Emniyet Denetimlerinde bulgu ortalaması 0,38’e gerileyen Türkiye, Avrupa’nın en düşük ortalamaya sahip 5. ülkesi olmuştu. 2017 yılının ilk yarısında ise hava yolu işletmelerimiz bulgu ortalamasını 0,34’e düşürerek 4. sıraya yükseldi.

Bu oran ile Türk hava yolu şirketleri, Avrupa hava taşıyıcılarının ilk yarı yıl bulgu ortalaması olan 0,51’dan çok daha başarılı bir emniyet performansı sergiledi. Hava araçları emniyet denetimlerinde en düşük bulgu ortalamasına sahip ülke 0,26 ile Avusturya olurken, Lüksemburg ve İrlanda ikinciliği paylaştı ve üçüncü sırada Macaristan yer aldı.

Ülkemize uçan yabancı hava yolu işletmelerinin uçaklarına ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 2017 yılı başından bu yana toplam 320 hava aracı emniyet denetimi gerçekleştirildi. Bu denetlemelerde en sık rastlanan bulgu, kargonun doğru yerleştirilmemesi ve sabitlenmemiş olması olarak görüldü.

Son 5 yıldır SAFA denetlemelerinde hızla yükselen bu başarı grafiğini korumak için SHGM tarafından hava yolu işletmeleri ile sık sık koordinasyon toplantıları düzenlenerek, bulguların azaltılması ve alınması gereken önlemler konusunda yakın işbirliği içinde hareket ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.