Hava araçlarının kiralanmasına yönelik usul ve esasları düzenleyen SHT-KİRALAMA talimatında değişiklik yapıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan mevcut SHT-KİRALAMA Talimatı’nda yerli işletmelerin yabancı işletmelerden kısa ve uzun süreli kiralama operasyonlarında; yabancı işletmenin EASA üyesi ülke tarafından verilmiş bir işletme ruhsatına veya IATA IOSA belgesine sahip olması gerekmekte.

Bu şartla birlikte emniyet standartları ülkemiz ile aynı olan ancak EASA üyesi ülkeler tarafından verilmiş işletme ruhsatına veya IATA IOSA belgesine sahip olmayan yabancı hava yolu işletmelerinin kiralama operasyonları için verilecek onaylarının değerlendirilebilmesi mümkün olamamaktaydı. Bu kapsamda, SHT-KİRALAMA talimatında yapılacak değişiklik ile yerli işletmelerin yabancı işletmelerden kısa ve uzun süreli kiralama operasyonlarında yabancı ülke hava yolu işletmesinin değerlendirilebilmesi için EASA üyesi olan ülkeler tarafından verilmiş işletme ruhsatına veya IATA IOSA belgesine sahip olma şartına alternatif getirilerek, ülkelerin emniyet standartlarının değerlendirilebilmesi için güvenilir bir referans olan “işletmeyi ruhsatlandıran ülke otoritesinin efektif uygulama puanının % 80 ve üzerinde olması” şartı getirildi.

Talimatta yapılan değişikliğe göre; kısa süreli ve uzun süreli Wet Lease kiralama operasyonlarında kiraya veren yabancı  işletmenin, son 12 aylık SAFA bulgu  ortalamasının  1,20’den az olması gerekmekte. Yerli işletmelerin yabancı işletmelere Wet-Lease kiralama operasyonlarında ise operasyon bitişi veya iptaline ilişkin zaman kaybedilmeden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi gerekmekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.