Home Askeri Havacılık “HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

0

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde icra edilecek.

“Hava Şehitlerini Anma Günü” törenine isteyen vatandaşlar da katılabilecek.

TALPA’dan yapılan açıklamaya göre tören programı şöyle:

*

Hava Şehitleri Günü Tarihi

Hava Şehitleri’nin anılması için müstakil olarak tören düzenlenmesine 1926 yılında başlanmış ve 1926 yılından 1935 yılına kadar her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerinin Anma Günü adıyla törenler düzenlenmiştir. Bu husus, Yüce Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 16 Şubat 1925’te kurulan ve günümüzde Türk Hava Kurumu genel başkanlığı adını taşıyan Türk Tayyare Cemiyeti’nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirildi.

İlk olarak, Muavenet-i Milliye adlı uçağı ile Kahire-İstanbul uçuşu yapan Pilot Yzb. Fethi Bey ve rasıtı Kd.Ütğm. Sadık Beyin uçağının 14 Şubat 1914’de Suriye’de Taberiye gölü civarında düşerek şehit olmuştu.

Bu ilk hava şehitlerinin anısına İstanbul Fatih-Saraçhane semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu açılış töreni aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur. Atatürk’ün emriyle kurulmuş olan Türk Tayyare Cemiyeti’nin kuruluş yönergesindeki 36. madde ile 27 Ocak günü Türkiye Tayyare Şehitlerini Anma Günü olarak kabul edilmiştir. Daha sonra Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir.

1926 yılından itibaren 1935 yılına kadar 10 yıl süreyle her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla tören düzenlenmiş fakat ocak ayının, Türkiye’nin en soğuk aylarından biri olması, yurdun birçok yerinde Hava Şehitlerini Anma Günü’nün arzu edilen şekilde yapılamamasına neden olmuştu.

Türk Havacılığının ilk şehitleri Yzb. Fethi ve Yzb. Sadık Beylerden, bugüne kadar şehit olan tüm havacılarımızı bir kez daha özlemle anıyoruz.

Manşet fotoğrafı; Edinekapı-Sakızağacı Hava Şehitleri anıtı

 

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.