ABD merkezli havayolu şirketi Delta Air Lines’ın bir uçuşta kapasitenin üzerinde bilet satışının ardından koltuğunu devredecek yolculara 10 bin dolar teklif ettiği öne sürüldü.

Uçakta yer alan Inc. dergisi yazarlarından Jason Aten, 27 Haziran’da attığı tweet’te olayın Michigan’dan Minneapolis’e yapılan uçuşta meydana geldiğini yazdı.

Konu hakkında dergide de bir yazı yayımlayan Aten, bir uçuş görevlisinin “Apple Pay’iniz varsa parayı hemen alabilirsiniz” dediğini aktardı.

Aten, Fortune dergisine yaptığı açıklamadaysa 8 kişilik bir grupla seyahat ettiğini, Delta Air Lines’ın da 8 gönüllüye ihtiyacı olduğunu ancak bunu ilk başta anlamadıklarını söyledi: “8 kişi olduğunu bilseydik inerdik. Anlayana kadar 4-5 kişi çoktan inmişti.”

Aten’ın tweet’ine yanıt veren Todd McCrumb adlı kişi de uçaktaki yolculardan biri olduğunu söyleyerek iddiayı doğruladı. Eşinin rahatsızlığı sebebiyle koltuklarını devredemediklerini belirten McCrumb, ilk başta 5 bin dolar teklif edildiğini ancak meblağın daha sonra 10 bine çıkarıldığını öne sürdü.

Şirket sözcüsü Anthony Black, Aten’ın ifadeleri hakkında yorum yapmadı. Black, havayolu personelinin tazminat teklif etme yetkisi olduğunu bildirdi.

Delta Air Lines fazla bilet satışı yapılan durumlarda çalışanlarına, yolculara 9 bin 950 dolara kadar tazminat teklif etme yetkisini 2017’de vermişti. Bu karar, Dr. David Dao’nun, kabin ekibine yer açılması için United Airlines uçağından zorla çıkarılmasının ardından alınmıştı. Dao’nun bu esnada iki dişi ve burnu kırılmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.