Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Fransız yapımı Mirage 2000 savaş uçaklarına İsrail’li Elbit firmasının teknik desteği ile Rusya yapımı kısa menzilli R-73 hava hava füzesini kullanmaya başladı.

Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Rus yapımı Su-30, MiG-29 ve MiG-21 uçaklarında kullanılan R-73 kısa menzilli hava hava füzesi batı yapımı bir uçağa ilk kez entegre edildi.

Hindistan Hava Kuvvetleri ile İsrailli Elbit firmasının gerçekleştirdiği iş birliği ile Fransız yapımı Mirage 2000 uçaklarına entegre edilen R-73 füzesi İsrail yapımı kaska monteli görüntüleme sistemi aracılığı ile kontrol edilerek kullanılacak. Hindistan Hava Kuvvetleri’nde 1985 yılından beri kullanılan Mirage 2000 uçakları daha önce Fransız yapımı R-530D ve Magic II hava hava füzelerini kullanmaktaydı.

Mirage 2000 uçakları için hava hava füzesi sıkıntısı çeken hava kuvvetleri yeni sipariş verilmesi ve tedarik süreci nedeniyle envanterindeki mühimmatı uçağa entegre etme yolunu seçti. Fransa’dan bu konuda teknik destek alamayan Hindistan Hava Kuvvetleri entegrasyon sürecini İsrailli Elbit firması ile beraber yürüttü.

RUSYA İNGİLİZ FÜZESİNİN ENTEGRASYONUNA İZİN VERMEMİŞTİ

Diğer yandan Hindistan Hava Kuvvetleri’nin R-73 füzelerinin performansından çok memnun olduğu söylenemez. R-73 füzelerinin Su-30MKI savaş uçaklarındaki performansından memnun olmayan Hindistan Hava Kuvvetleri bu füzeleri İngiltere yapımı ASRAAM hava hava füzeleri ile değiştirmeyi düşünüyordu.

Rusya’ya ASRAAM füzelerinin Su-30MKI uçaklarına entagrasyonu için izin başvurusunda bulunan Hindistan Hava Kuvvetleri geçtiğimiz günlerde Rus makamlarından olumsuz yanıt aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.