Dışişleri Bakanı Stef Blok yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Rusya’nın 298 kişinin öldüğü Malezya Havayolları’na ait MH-17 sefer sayılı uçağın 2014’te Ukrayna’da düşürülmesiyle ​​ilgili üçlü müzakerelere artık katılmama kararından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Blok yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu, MH17 uçuşuyla ilgili müzakereleri tek taraflı olarak sona erdirme kararı aldığını bildirdi. Hollanda, Rusya’nın bu kararından derinden üzüntü duymaktadır. Bu kararın özellikle uçak kazası kurbanlarının yakınları için acı verici.” dedi.

Daha önce, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın MH-17 trajedisi felaketi konusunda Avustralya ve Hollanda ile üçlü istişarelere daha fazla katılmanın imkansız olduğunu düşündüğünü, ancak Hollanda yetkili makamlarıyla etkileşime girmeye hazır olduğunu aktarmıştı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya sınırına 40 kilometre mesafede, 17 Temmuz 2014 tarihinde düşürülen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan B777 tipi uçaktaki 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Kazada hayatlarını kaybedenlerden 196’sı Hollanda vatandaşıydı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.