27 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında Kanada’nın Montral kentinde gerçekleştirilen 41’nci ICAO  Genel Kurulunda, Devlet havacılık düzenleyicileri, uluslararası hava taşımacılığı sisteminin emniyetini ve verimliliğini artırmalarını sağlayacak bir dizi önemli anlaşmaya ve karara vardı.

Devletler, özellikle ICAO’nun Küresel Havacılık Emniyeti Planının (GASP) ve Küresel Hava Seyrüsefer Planının (GANP) en son düzenlemeleri onayladı. Bu önemli stratejik planlar, Devletlerin küresel havacılık hedefleri ve teknoloji yol haritaları temelindeki işbirliğini ve eylemlerini yönlendirerek, temel öncelikler ve karşılaşılan zorluklar konusunda dünya çapında uyumlu ilerlemeyi mümkün kılıyor.

ICAO Konseyi Başkanı Salvatore Sciacchitano,  “ICAO’nun GASP ve GANP’sinin son baskılarının onaylanması, havacılık camiasını çevik, emniyetli sürdürülebilir, yüksek performanslı ve birlikte çalışabilir bir küresel hava taşımacılığı sistemi elde etmek için ortak hedefler ve yollar etrafında bir araya getirecek. Emniyetk açısından kritik sistemlerin siber dayanıklılığının GANP’nin bir sonraki baskısında temel bir öncelik olduğu konusunda özellikle cesaretlendirildim” dedi.

Konsey Başkanı ayrıca, ICAO’nun Ekim 2021’de düzenlenen COVID-19 hakkındaki Yüksek Düzeyli Konferansından kaynaklanan  uçuş emniyet tavsiyelerinin kabulüne ve ICAO’nun Evrensel Emniyet Gözetim Denetim Program (USOAP) sürecinin onaylanmasına da dikkat çekti.

ICAO meclisi ayrıca, Devletlerin Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesinin 19 ek’inde yer alan uluslararası standartları uygulamalarına yardımcı olma çabalarını artıracak yeni ICAO Uygulama Destek Politikasını da onayladı.

41’nci Genel Kurula katılan 184 Devlet ve 57 uluslararası ve bölgesel örgüt, bölgesel havacılık güvenliği örgütlerinin ve kaza soruşturma kurumlarının daha sürdürülebilir finansman ve yasal çerçeveler yoluyla daha iyi desteklenmesi gerektiği konusunda da anlaştı. Bu işbirliği, ülkeler genelinde daha etkin ICAO uyumluluğunu sağlamak, yerel ve bölgesel gözetimi geliştirmek ve hava taşımacılığının sivil toplumlar için sosyo-ekonomik faydalarının gerçekleştirilmesi için temel araç görülüyor.

ICAO
Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), 193 ülkenin birlikte işbirliği yapmasına ve karşılıklı yararları için gökyüzünü paylaşmasına yardımcı olan bir Birleşmiş Milletler kuruluşudur.
1944 yılında kurulduğundan bu yana, ICAO’nun desteği ve koordinasyonu, ülkelerin diplomatik ve teknik olarak benzersiz bir şekilde hızlı ve güvenilir bir küresel hava hareketliliği ağı gerçekleştirmelerine, tüm dünyadaki aileleri, kültürleri ve işletmeleri birbirine bağlamalarına ve sürdürülebilir büyümeyi ve sosyo-ekonomik teşvikleri desteklemelerine yardımcı olmuştur.
Yeni bir dijitalleşme çağına ve inanılmaz yeni uçuş ve tahrik yeniliklerine girerken, hava taşımacılığı, uluslararası uçuş için yeni ve heyecan verici bir geleceğin planlanmasına yardımcı olmak için ICAO’nun uzman desteğine ve teknik ve diplomatik rehberliğine her zamankinden daha fazla güveniyor. ICAO, bu çağrıya yanıt vermek için kendini yenilemekte ve stratejik bir küresel vizyon ve etkili, sürdürülebilir çözümler sunmak için BM ve teknik paydaşlar arasındaki ortaklıklarını genişletmektedir.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.