Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

IFALPA: “LATAM pilotlarının gözaltına alınması kabul edilemez”

Hafta sonu Lima Jorge Chavez Uluslararası Havalimanı’nda (LIM) meydana gelen ve LATAM Airlines Airbus A320neo’nun pistte bulunan bir itfaiye aracına çarptığı olayla ilgili daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

LIM operatörleri Lima Airport Partners’a (LAP) göre, sahada bulunan itfaiyeciler, gerekli üç dakikalık pencere içinde bir kaza mahalline ulaşıp ulaşamayacaklarını belirlemek için bir tatbikat yapıyorlardı. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu tatbikat, özelliklerinden biri kurtarma birimlerinin piste girmesi gereken hız olan Peru Havacılık Yönetmeliği’nde (RAP 314) şart koşulmuştur. İtfaiye ekibi manevrayı gerçekleştirmek için gerekli tüm düzenlemeleri yaptı” denildi. Yerel ATC, tatbikata yerel saatle 15:10’da (GMT -5) başlaması için yeşil ışık yaktı. Bir dakika sonra, LATAM Airlines’e  ait A320neo (CC-BHB) bir itfaiye (ARFF – Aircraft Rescue and Fire Fighting) aracıyla çarpıştı ve iki itfaiyeci hayatını kaybetti.

Tutuklanan LATAM pilotlarıyla ilgili tepkiler

Olaydan kısa bir süre sonra LATAM Havayolları uçağının iki pilotu tutuklanarak Peru’nun Lima kentinde gözaltına alındı ​​ve Uluslararası Hava Yolu Pilotları Dernekleri Federasyonu’na (IFALPA) göre bu “kabul edilemez” bir hareket.

100’e yakın ülkede Yüz binden fazla pilotu temsil eden pilot birliği, olayla ilgili yaptığı açıklamada, kazanın sebepleri konusunda spekülasyona gerek olmadığını ve “Yalnızca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Ek- 13, havacılık emniyetini ilerletmek ve tekrarını önlemek için gerekli tavsiyeleri sağlayacaktır. Kaza nedeniyle zaten yoğun psikolojik baskı altında olan kişilerin gözaltında tutulması, uçuş emniyeti açısından son derece zararlıdır ve yalnızca soruşturmayı engelleyebilir. Uçuş ekibinin tutuklanması kararı, Pozitif Emniyet Kültürü ilkelerini tamamen hiçe saymakta ve kazanın teknik sorunlardan veya birden çok faktörden kaynaklanan bir dizi hatadan ziyade, uçuş ekibinin kasıtlı eylemlerinden kaynaklandığı sonucuna da yol açabilecektir. Benzer herhangi bir durumda, uçuş ekibine acil tıbbi bakım ve değerlendirme sağlanmalıdır. Pilotlar birliği, herhangi bir kazanın veya olayın hemen ardından, müfettişlere doğru bilgi sağlamak için zihinsel ve fiziksel uygunluklarını belirleyebilecek kalifiye tıbbi personel tarafından profesyonelce değerlendirilinceye kadar, hiçbir koşulda onları sorgulamak uygun değildir” denildi.

Yetkililer, havayolları, itfaiyeciler, havaalanı çalışanları ve acil durum müdahalesi sırasında işbirliği yapan herkes tarafından sağlanan yardımı takdir ettiğini ve çeşitli iletişim platformları aracılığıyla olayla ilgili en güncel bilgileri sağlamayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Havalimanını işleten şirket de kazayla ilgili tüm gerçekleri aydınlatmak için yetkililerle “işbirliği yapmaya devam edeceklerini” ifade etti.

Olay, 18 Kasım’da, LATAM Airlines Airbus A320neo LA2213 sefer sayılı uçuşla Juliaca Inca Manco Capac Uluslararası Havalimanı’na (JUL) gitmek üzereyken meydana geldi. Sağ motorunun itfaiye aracına çarpması sonucu yanmaya başlamasıyla pistten çıkan uçaktan tüm yolcular ve mürettebat güvenli bir şekilde tahliye edilirken, iki itfaiye eri hayatını kaybetti. Başka bir itfaiyeci şu anda tedavi görüyor

Peru başkentinin havalimanı, kazadan sonra operasyonları geçici olarak iki gün süreyle  askıya almıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR